Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Král Karel III. (dříve Charles princ z Walesu) se narodil 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci v Londýně jako Charles Philip Arthur George. Je nejstarším synem Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa. Čtyři roky po jeho narození, v roce 1952, se jeho matka stala královnou. A od roku 1952 byl následníkem trůnu - stal se tak nejdéle čekajícím následníkem v dějinách britské monarchie.

Po smrti královny Alžběty II., která zemřela dne 8. září 2022 ve věku 96 let, se stal králem. Vládnout bude jako Charles III.

Královská rodina

Po smrti své matky se stal panovníkem 17 suverénních států. Jsou to: Spojené království, Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy a Tuvalu. Z otcovy i z matčiny strany je praprapravnukem královny Viktorie.

Je potomkem nejen českého "zimního" krále Fridricha Falckého, ale i Přemyslovců.

Charles studoval antropologii a archeologii na prestižních britských školách. 26. července 1958 získal titul princ z Walesu. Pokud se ale stane králem, zvažuje možnost, že bude vládnout jako Jiří VII. z úcty ke svému dědovi králi Jiřímu VI.

Jeho první manželkou byla Diana Spencerová známá jako Lady Diana, Lady Di nebo princezna Diana Tu si vzal 29. července 1981 v londýnské katedrále sv. Pavla. Jejich svatbu sledovalo v televizi po celém světě na tři čtvrtě miliardy lidí. Diana se stala princeznou z Walesu a stala se hvězdou. Měli spolu dvě děti – prince Williama a prince Harryho. Jejich manželství ale nebylo šťastné. Charles byl celou dobu zamilované do své dlouholeté přítelkyně Camilly Parker Bowlesové a Diana si také našla několik milenců. Navíc trpěla depresemi a bulimií. Svůj život směřovala raději na pomoc druhým než sobě. Věnovala se charitě, boji proti chudobě a AIDS a podobným bohulibým aktivitám.

Manželství skomíralo až doklopýtalo k rozvodu. K tomu došlo 28. srpna 1996. 31. srpna 1997 Diana zahynula při automobilové nehodě v Paříži, spolu se svým milencem Dodim al-Fayedem

9. dubna 2005 si Charles vzal svou jedinou lásku Camillu Parker-Bowlesovou v kapli sv. Jiří na Windsorském hradu. Camilla neužívá titulu princezna z Walesu, na který má díky sňatku právo, a místo toho je podle jednoho z titulů svého manžela nazývána vévodkyní z Cornwallu.

Charles se osobně angažuje ve prospěch ochrany životního prostředí, zejména ochrany klimatu, a sám se snaží v praxi životní prostředí chránit. Jeho venkovské sídlo v Highgrove je zásobováno elektřinou vyráběnou z obnovitelných zdrojů energie a jeho vozy pohání bionafta.

Rodinné vazby

Články