Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Princ Henry z Walesu - vévoda ze Sussexu, všeobecně známý jako princ Harry, se narodil jako druhorozený syn prince Charlese a Lady Diany 15. září 1984. Křtěný byl jako Henry Charles Albert David.

Momentálně je šestým v pořadí na královský trůn. Před ním se nachází jeho otec princ Charles, bratr William a jeho děti princ George z Cambridge, princezna Charlotte z Cambridge a princ Louis z Cambridge.

Rodinné vazby

Harryho a Williamovi rodiče se rozvedli v roce 1996, Lady Di zahynula jen o rok později při tragické nehodě v pařížském tunelu. Harrymu bylo teprve 12 let.

Studia prestižních škol zakončil na Etonu, vynikal v rugby a polu, vzápětí nastartoval kariéru u armády. Do královské vojenské akademie vstoupil v květnu 2005. Toužil sloužit v Iráku, to mu ale nedovolili, nakonec nějakou dobu pobýval s jednotkou v Afghanistánu. Po výcviku tam rovněž pilotoval helikoptéru. Posléze se začal věnovat válečným veteránům - je patronem paralympiády Invictus.

Dříve proslul zejména svými skandály, kupříkladu napochodoval na večírek v převleku za nacistu nebo ho někde přistihli opilého či polonahého. Později se zklidnil. K jeho popularitě přispělo zasnoubení a následná svatba s americkou herečkou Meghan Markle která se konala 19. května 2018 na královském zámku Windsor. Z páru se po sňatku stal vévoda a vévodkyně ze Sussexu.

V polovině října 2018 oznámil manželský pár, že je čeká narození jejich prvního dítěte

Jejich první potomek přišel na svět 6. května 2019 v 5.26 hodin. Harrymu a Meghan se narodil syn Archie Harrison Mountbatten-Windsor Chlapec po porodu vážil necelých 3,3 kilogramu.

8. ledna 2020 spolu se svou manželkou oznámili, že se vzdají své role v královské rodině a budou pracovat Chtějí se stát finančně nezávislými. Hodlají trávit svůj čas jak ve Velké Británii, tak v Severní Americe. Své závazky vůči královně i organizacím, nad kterými převzali patronát, hodlají nadále ctít.

18. ledna 2020 se spolu s manželkou Meghan vzdali svých královských titulů. Harry tedy už není královskou výsostí, stejně jako Meghan.

Druhé dítě Meghan a Harryho

Dne 14. února 2021 Meghan Markle a Harry sdíleli fotografii, kterou dali světu vědět, že Meghan čeká své druhé miminko. Pár si pro oznámení vybral symbolické datum Ve stejný den před 37 lety oznámila princezna Diana že je podruhé těhotná. Později se jí pak narodil právě Harry.

Linie následnictví britského trůnu


Králem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je od 8. září 2022 Karel III. Na začátku roku 2023 vypadá pořadí následovníků britského trůnu takto:

 1. princ William, vévoda z Cambridge
 2. princ George z Cambridge
 3. princezna Charlotte z Cambridge
 4. princ Louis z Cambridge
 5. princ Harry, vévoda ze Sussexu
 6. Archie Mountbatten-Windsor
 7. Lilibet Mountbatten-Windsor
 8. princ Andrew, vévoda z Yorku
 9. princezna Beatrice z Yorku
 10. Sienna Mapelliová Mozziová
 11. princezna Eugenie z Yorku

Články