Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Syn prince Williama vévody z Cambridge a jeho manželky Catherine Elizabeth Middleton princ George Alexander Louis z Cambridge (u nás známý jako Jiří Alexandr Ludvík) se narodil 22. července 2013 v Londýně. Je jejich prvorozeným potomkem. Když přišel na svět byl třetím v linii následnictví britského trůnu. Před ním nacházejí pouze jeho děd a otec.

Princ George se narodil v 16:24 britského letního času a vážil 3,79 kilogramu. Přišel na svět v St Mary's Hospital v Londýně, ve stejné nemocnici, ve které princezna Diana porodila prince Williama i jeho bratra prince Harryho.

Od okamžiku jeho narození jsou naživu 4 generace přímých následníků britského trůnu (vládnoucí královna a tři generaci přímých následníků trůnu 16 zemí známých jako Commonwealth Realms). Tato situace nastala poprvé od úmrtí královny Viktorie v roce 1901.

Titul "královská Výsost" spolu s titulem princ případně princezna vyhradil v roce 1917 král Jiří V. pro děti panovníka, děti panovníkových synů a pro nejstaršího syna prince z Walesu. Královna Alžběta II. toto nařízení na konci roku 2012 upravila a zmíněné tituly od té doby náleží všem dětem nejstaršího syna prince z Walesu.

Ke křtu prince George došlo 23. října 2013 v královské kapli paláce St. James's. Provedl jej arcibiskup z Canterbury Justin Welby, který ke křtinám použil vodu z řeky Jordán. Na sobě měl princ repliku šatů, které nechala v roce 1841 zhotovit královna Viktorie pro křest své nejstarší dcery. Princ má celkem 7 kmotrů. Během této slavné události se vyfotily hned 4 generace britské královské rodiny.

Rodina

Rodiče

Sourozenci

Linie následnictví britského trůnu

Králem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je od 8. září 2022 Karel III. Na začátku roku 2023 vypadá pořadí následovníků britského trůnu takto:

 1. princ William, vévoda z Cambridge
 2. princ George z Cambridge
 3. princezna Charlotte z Cambridge
 4. princ Louis z Cambridge
 5. princ Harry, vévoda ze Sussexu
 6. Archie Mountbatten-Windsor
 7. Lilibet Mountbatten-Windsor
 8. princ Andrew, vévoda z Yorku
 9. princezna Beatrice z Yorku
 10. Sienna Mapelliová Mozziová
 11. princezna Eugenie z Yorku

Články