Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Alžběta II. je vládnoucí královnou Commonwealthu. Královských povinností má s šestnácti státy, jež pod Commonwealth patří, více než dost. Narodila se 21. dubna 1926 na Bruton Street v Mayfair v Londýně.

Královna Alžběta II.

Právoplatnou britskou královnou se stala v roce 6. února 1952. Může se pyšnit tím, že je nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách. V září 2015 dokonce překonala v délce vlády svoji prababičku Viktorii.

Ještě jako mlaďounká se provdala za prince Philipa Sňatek byl však velmi kritizován. Philip totiž nebyl dostatečně na úrovni pro královskou rodinu. Kromě toho, že byl jiného vyznání, byl i zcela bez finančních prostředků. Přesto Philip a Alžběta dostali krásných 2500 svatebních darů! Jejich manželství vydrželo dlouhých 73 let. Rozdělila je smrt prince Philipa který zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let.

Kromě obdivuhodné dlouhověkosti královna mnohokrát projevila svou odvahu, a to nejen při střídání stráží, kdy na ní při jízdě na koni v ulici Mall bylo šestkrát vystřeleno. Jízdu na koni ale bravurně ukočírovala a pokračovala směle dál. Rok poté se královna probudila v Buckinghamském paláci a nestačila se divit, když vedle ní ležel cizí muž. Její klidná hlava jí však opět nedovolila panikařit. S mužem hovořila, dokud nepřijela policie. Zdá se, že ani její ochota nezná mezí. Věděli jste, že když zašlete dopis na adresu Her Majesty The Queen, Buckingham Palace, London SW1A 1AA, UK, tak vám skutečně její zaměstnanci odpoví? Celých 200 až 300 zodpovězených dopisů denně hovoří za vše.

V neposlední řadě je Alžběta velkou milovnicí zvířat. Měla již přes třicet psů rasy Velškorgi pembroke. Jejím prvním psem byla fenka Susan. Prvního korgiho dostala už jako malá holčička. Jmenoval se Dookie. Malá Alžběta chtěla pejska, který by měl alespoň kousek ocasu, aby s ním mohl vrtět. Láska ke psům jí zůstala dodnes.

Rodinné vazby

Články