Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Alžběta II. byla královnou Commonwealthu. Narodila se 21. dubna 1926 na Bruton Street v Mayfair v Londýně. Zemřela 8. září 2022 ve věku 96 let. Britská královna Alžběta II. zemřela na svém skotském sídle Balmoral.

Královna Alžběta II.

Právoplatnou britskou královnou se stala v roce 6. února 1952. Byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách. V září 2015 dokonce překonala v délce vlády svoji prababičku Viktorii.

Ještě jako mlaďounká se provdala za prince Philipa. Sňatek byl však velmi kritizován. Philip totiž nebyl dostatečně na úrovni pro královskou rodinu. Kromě toho, že byl jiného vyznání, byl i zcela bez finančních prostředků. Přesto Philip a Alžběta dostali krásných 2500 svatebních darů! Jejich manželství vydrželo dlouhých 73 let. Rozdělila je smrt prince Philipa, který zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let.

Kromě obdivuhodné dlouhověkosti královna mnohokrát projevila svou odvahu, a to nejen při střídání stráží, kdy na ní při jízdě na koni v ulici Mall bylo šestkrát vystřeleno. Jízdu na koni ale bravurně ukočírovala a pokračovala směle dál. Rok poté se královna probudila v Buckinghamském paláci a nestačila se divit, když vedle ní ležel cizí muž. Její klidná hlava jí však opět nedovolila panikařit. S mužem hovořila, dokud nepřijela policie.

V neposlední řadě byla Alžběta velkou milovnicí zvířat. Měla přes třicet psů rasy Velškorgi pembroke. Jejím prvním psem byla fenka Susan. Prvního korgiho dostala už jako malá holčička. Jmenoval se Dookie. Malá Alžběta chtěla pejska, který by měl alespoň kousek ocasu, aby s ním mohl vrtět. Láska ke psům jí zůstala až do smrti.

Smrt královny Alžběty

Po její smrti se stal novým panovníkem Spojeného království její nejstarší syn Charles, vládnout bude jako Karel III.

Rodinné vazby

Články