Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Vévoda z Cambridge, celým jménem William Arthur Philip Louis, se narodil 21. června 1982. Je prvorozeným synem prince Charlese a Lady Diany a po svém otci druhým následníkem britského trůnu. V sedmi letech sdělil své slavné mamince, že chce být policajtem, mladší bratr Harry ho ale ujistil, že má smůlu a musí být králem. Stejně jako Harryho jej silně ovlivnila Dianina tragická smrt 31. srpna 1997.

Má diplom z univerzity St. Andrews,přičemž dosáhl nejvyššího titulu z celé královské rodiny, nastoupil k britskému letectvu, několik let sloužil jako pilot na plný úvazek, s armádou se rozloučil v září 2013. Létal také s helikoptérou záchranné služby. Mezitím se stihl v roce 2011 oženit s dlouholetou přítelkyní a spolužačkou Kate Middleton s níž si prozatím pořídili dvě děti, prince George a princeznu Charlotte, k nimž 23. dubna 2018 přibyl bráška Louis.

Již ve 21 letech se z něj stal státní kancléř, jenž má za úkol reprezentovat královnu v zahraničí, od roku 2003 tak cestuje po celém světě. Stejně jako jeho matka a otec se věnuje charitativní činnosti, navštěvuje místa stižená přírodní katastrofou a podobně.

Rodinné vazby

Linie následnictví britského trůnu

Králem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je od 8. září 2022 Karel III. Na začátku roku 2023 vypadá pořadí následovníků britského trůnu takto:

 1. princ William, vévoda z Cambridge
 2. princ George z Cambridge
 3. princezna Charlotte z Cambridge
 4. princ Louis z Cambridge
 5. princ Harry, vévoda ze Sussexu
 6. Archie Mountbatten-Windsor
 7. Lilibet Mountbatten-Windsor
 8. princ Andrew, vévoda z Yorku
 9. princezna Beatrice z Yorku
 10. Sienna Mapelliová Mozziová
 11. princezna Eugenie z Yorku

Články