Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vévoda z Cambridge, celým jménem William Arthur Philip Louis, se narodil 21. června 1982. Je prvorozeným synem prince Charlese a Lady Diany a po svém otci druhým následníkem britského trůnu. V sedmi letech sdělil své slavné mamince, že chce být policajtem, mladší bratr Harry ho ale ujistil, že má smůlu a musí být králem. Stejně jako Harryho jej silně ovlivnila Dianina tragická smrt 31. srpna 1997.

Má diplom z univerzity St. Andrews,přičemž dosáhl nejvyššího titulu z celé královské rodiny, nastoupil k britskému letectvu, několik let sloužil jako pilot na plný úvazek, s armádou se rozloučil v září 2013. Létal také s helikoptérou záchranné služby. Mezitím se stihl v roce 2011 oženit s dlouholetou přítelkyní a spolužačkou Kate Middleton s níž si prozatím pořídili dvě děti, prince George a princeznu Charlotte, k nimž 23. dubna 2018 přibyl bráška Louis.

Již ve 21 letech se z něj stal státní kancléř, jenž má za úkol reprezentovat královnu v zahraničí, od roku 2003 tak cestuje po celém světě. Stejně jako jeho matka a otec se věnuje charitativní činnosti, navštěvuje místa stižená přírodní katastrofou a podobně.

Rodinné vazby

Linie následnictví britského trůnu

Vládnoucí královnou je od 6. února 1952 Alžběta II. V roce 2020 vypadá pořadí následovníků britského trůnu takto:

1) Charles princ z Walesu

2) princ William, vévoda z Cambridge

3) princ George z Cambridge

4) princezna Charlotte z Cambridge

5) princ Louis z Cambridge

6) princ Harry, vévoda ze Sussexu

7) Archie Mountbatten-Windsor

8) princ Andrew, vévoda z Yorku

9) princezna Beatrice z Yorku

10) princezna Eugenie z Yorku

Články