Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Catherine, princezna z Walesu, celým jménem Catherine Elizabeth Middleton, česky Kateřina Alžběta Middletonová, známá též jako Kate, občanským jménem Catherine Elizabeth Mountbatten-Windsor, je členka britské královské rodiny.

Její manžel, princ William (1982), je následníkem britského trůnu, což z ní činí budoucí královnu manželku.

Narodila se 9. ledna 1982 v Readingu (hrabství Berkshire, Velká Británie).

Kariéra

Od května 1984 do září 1986 žila s rodinou v jordánském Ammánu, kde její otec pracoval pro British Airways. Zde navštěvovala anglickou mateřskou školu. Když se 1986 vrátili do Velké Británie, byla zapsaná do soukromé školy. Dále navštěvovala Downe House School, také byla na internátu v Marlborough College. Prokázala talent ve sportu a byla kapitánkou ženského týmu pozemního hokeje, věnovala se rovněž tenisu, basketbalu a atletice.

Poté studovala na Britském institutu v italské Florencii + vycestovala do Chile, aby se zde zúčastnila mezinárodního programu. Pracovala jako plavčice a následně se zapsala na skotskou Univerzitu v St Andrews, kde studovala historii umění. Během této doby pracovala na částečný úvazek jako servírka a získala zlatou cenu vévody z Edinburghu. Byla aktivní členkou klubu The Lumsden Club, který každý rok pořádal sbírky a komunitní projekty.

Odpromovala roku 2005.

Po studiích pracovala ve společnosti rodičů Party Pieces, od listopadu 2006 byla zaměstnána na částečný úvazek v módním domě Jigsaw jako asistentka nákupčího.

Zajímá o dětskou módu a v rámci firmy Party Pieces vytvořila značku First Birthdays.

Vztah, manželství a děti s princem Williamem

S Williamem se seznámila na univerzitě, kde si jí všiml, když předváděla oblečení na módní přehlídce. Jejich přátelství postupně přerostlo v partnerský vztah, přesto v dubnu 2007 oznámil britský deník The Sun jejich rozchod, což během téhož dne potvrdila i BBC. Oficiální královské kruhy sdělily, že nebudou komentovat princův osobní život.

Avšak již v červnu téhož roku se objevily spekulace o obnovení jejich vztahu. To se potvrdilo v říjnu 2010, kdy se zasnoubili při návštěvě Keni. Svatba se uskutečnila 29. dubna 2011 ve Westminsterském opatství.

Její první těhotenství bylo oznámeno 3. prosince 2012. 22. července 2013 porodila syna George Alexandera Louise, který obdržel jako budoucí následník trůnu titul „princ“ a přídomek „z Cambridge“ podle titulu svých rodičů.

8. září 2014 bylo oznámeno očekávání druhého potomka. 2. května 2015 se manželům narodila dcera Charlotte Elizabeth Diana, princezna z Cambridge.

23. dubna 2018 se páru narodil druhý syn Louis Arthur Charles, princ z Cambridge.

V lednu 2024 podstoupila operaci v oblasti břicha, přičemž 22. března 2024 bylo oznámeno, že trpí rakovinou a podstupuje preventivní chemoterapii.

Ostatní aktivity

Je patronkou více než 20 charitativních a vojenských organizací, včetně Action for Children, SportsAid a Národní portrétní galerie v Londýně. Ve své dobročinné práci se zaměřuje na otázky týkající se malých dětí, závislostí a umění prostřednictvím Královské nadace.

Mj. představila kampaň na povědomí o duševním zdraví Hlavy společně, kterou zahájila s princem Harrym (1984) v dubnu 2016.

Média označují její dopad na britsko-americkou módu efektem Kate Middleton. V letech 2012 a 2013 byla časopisem Time zařazena na seznam 100 nejvlivnějších lidí světa.

Tituly a jména

Po sňatku se stala kněžnou Spojeného království a má nárok na oslovení Její královská Výsost. Než se její manžel stal následníkem trůnu (září 2022) byla obvykle oslovovaná jako Její královská Výsost, vévodkyně z Cambridge.

Na rozdíl od většiny předchozích královských nevěst nepochází z královské / aristokratické rodiny a nemá vlastní titul. Od svatby v dubnu 2011 je celým titulem označována jako Catherine Elizabeth Her Royal Highness Princes of Wales, Duchess of Cambridge, Cornwall and Edinburg, Countess of Strathearn, Baroness Carrickfergus, Master of Arts (česky Catherine Elizabeth Její královská výsost kněžna z Walesu, vévodkyně z Cambridge, Cornwolu a Edinburghu hraběnka ze Strathearnu, baronka z Carrickfergusu, magistra umění).

Jako členka britské královské rodiny nemá žádné příjmení, také není princeznou Catherine, protože tento titul před svým jménem mohou používat pouze osoby, které jej získaly narozením. V případech, kdy je příjmení nutné, uvádí to manželovo.

Osobní život

Narodila se do rodiny vyšší střední třídy. Je nejstarší z potomků Micheala Middletona (1949) a jeho ženy Carole (rozená Goldsmith, 1955). Rodina jejího otce má vazby na britskou aristokracii a finančně těží ze svěřeneckých fondů, které založila před více než 100 lety.

mladší sestru Phillipu, zvanou Pippa (1983), a mladšího bratra Jamese (1987).

Její otec je synem kapitána Petera Middletona, který spolu se svými předky pocházel z Leedsu v Yorkshire. Její prababička z otcovy strany Olive Middleton (rozená Lupton) + sestřenice baronka von Schunck (rozená Kate Lupton) byly členkami rodiny Luptonových, kteří byli popisováni jako zemští šlechtici a jako takoví byli pozváni na korunovaci krále Jiřího V. (†1936) v roce 1911.

Předkové z matčiny strany, Harrisonové, byli dělníky a horníky ze Sunderlandu a hrabství Durham. Mezi předky její mateřské linie patří mj. sir Thomas Conyers (†1810), potomek krále Eduarda IV. (†1483) prostřednictvím jeho nemanželské dcery Elizabeth Plantagenet (†1503).

Oficiální profil na webových stránkách britské královské rodiny

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Twitteru

Oficiální profil na Instagramu

Články