Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Šokující pitva 19 obětí koronaviru: Odumřelo jim srdce, selhal imunitní systém a plíce

Zdroj: pixabay.com, archiv
+ Dalších 11 fotografií
koronavirus
Svět je kvůli koronaviru ve stavu globální pandemie. Pitva devatenácti obětí nemoci Covid-19 odhalila, že její následky mohou být hrůzné. Zemřelým kolabovaly plíce, odumíralo srdce nebo se zmenšovala slezina. Nemoc má dopady i na imunitní systém, podle odborníka je silná jako SARS a AIDS dohromady.

Na nový koronavirus stále neexistuje vakcína, odborníci se ale ve výzkumu nemoci Covid-19 snaží postupovat co nejrychleji. Se znepokojivými závěry pitev devatenácti obětí přišla čínská Národní zdravotní komise. Prováděl je patolog Liu Liang.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Koronavirus zasahuje především plíce, obětem je poškodily v různém rozsahu. Poškodil jim rovněž srdeční svalovinu, na které probíhala nekróza. Buňky a tkáně postupně odumíraly. Zemřelým se také zmenšila slezina. Na výsledky pitev upozornil portál Novinky.cz.

Jizvy na plicích

Dušnost, jeden z nejčastějších příznaků nemoci Covid-19, má být projevem plicní fibrózy. Jedná se o onemocnění dýchacích cest, během kterého vznikají jizvy v plicní tkáni. Důsledkem jsou vážné problémy s dýcháním. Na jizvy a poškození plic neexistuje žádný lék.

„Výsledky pitev Liua mě ovlivnily. Na jejich základě si myslím, že teď je nejdůležitější zasáhnout v raném stadiu nemoci, aby se ochránily plíce pacientů před fibrózou,“ řekl listu Global Times Pcheng Č´jong, ředitel intenzivní péče Čungnanské univerzitní nemocnice.

Třetí fáze

Podle portálu IFLscience se Covid-19 po týdnu od nákazy dostává do třetí fáze. Po mírném nachlazení může následovat selhání dýchacího systému. „Dopad Covid-19 na lidské tělo je jako kombinace SARS a AIDS, protože poškozuje jak plíce, tak imunitní systém,“ dodal Pcheng.

U některých obětí, jejichž těla prošla pitvou, se jako příčina smrti ukázalo nadměrné množství vykašlaného hlenu. Čínští lékaři proto začali používat odsávačky hlenu.

Související články

Další články