Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Vláda vyhlásila v Česku kvůli koronaviru nouzový stav, od čtvrtka od 14 hodin na 30 dnů

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
AKTUÁLNĚ
Ve čtvrtek vláda vyhlásila nouzový stav v Česku. Rovněž zakázala konání akcí s počtem lidí vyšším než 30 a vstup do restaurací od 20 hodin večer do 6:00 hodin ráno. Opatření mají platit po dobu 30 dnů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) už před mimořádnou schůzí, která ve Strakově akademii začala v 9:00 hodin ráno, uvedl, že situace je vážná.

Hamáček ještě před raním jednáním řekl, že to premiérovi několikrát navrhoval, ale on to nevyslyšel. "Již není na co čekat," řekl před mimořádným jednáním . Jeho přání teď bylo vyslyšeno. Tisková konference byla vyhlášena na 10:00, jednání se ale protáhlo. Ve Strakově akademii jednali zástupci vlády s hygieniky, zástupci letiště a legislativci.

Andrej Babiš uvedl ve 14:00 na tiskové konferenci po mimořádném jednání, že vláda zavádí nouzový stav, a to počínaje od 12. března od 14:00 na dobu 30 dnů. „My jsme přijali velice důležité rozhodnutí. To rozhodnutí vyhlásit nouzový stav je správné, děláme všechno pro to, abychom zabránili rozšíření koronaviru,” řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš

Co je nouzový stav:

V České republice nouzový stav vyhlašuje vláda nebo předseda vlády na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky. Přitom může omezit práva osob - nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území, zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech.

Pravomoc vlády omezit práva osob je vymezena v zákoně č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) v §5.Předstupněm nouzového stavu obvykle bývá stav nebezpečí, který může vyhlásit hejtman kraje nebo primátor hlavního města. Nouzový stav může být vyhlášen buď pro celé území státu, nebo pro vymezené území (např. vyjmenované kraje nebo správní obvody obcí s rozšířenou působností). Bez souhlasu Poslanecké sněmovny může být vyhlášen nejvýše na 30 dnů.

Nouzový stav končí uplynutím doby, na kterou byl vyhlášen, pokud vláda nebo Sněmovna nerozhodnou o jeho zrušení před uplynutím této doby.

Více o tématu

Vláda od pátečních 06:00 zakázala vstup veřejnosti na sportoviště, do posiloven, na koupaliště, do wellness zařízení a saun, hudebních a společenských klubů, knihoven či galerií. Od pátku bude také mezi 20:00 a 06:00 zakázán vstup do provozoven stravovacích služeb. Od pátečních 06:00 hodin musí zastavit provoz stravovací služby v nákupních centrech. V Česku je 96 lidí s nemocí COVID-19. Nejvíc případů lékaři odhalili v Praze.

Akce nad 30 lidí končí

Stát od pátečních 06:00 hodin zakáže do odvolání akce s účastí přesahující 30 lidí. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské a další akce. Vláda vyhlásila rovněž zákaz vstupu do České republiky cizincům z rizikových zemí kvůli nákaze koronavirem. Českým občanům se zakazuje cestovat do těchto zemí.

Hamáček v řádu hodin vydá výjimku pro Čechy, kteří pracují na rakouské nebo německé straně hranic, aby mohli překročit kvůli práci hranice.

Autobusy pražské MHD budou od pondělí 16. března jezdit podle upravených jízdních řádů. A to podle těch, které platily v lednu a únoru, kdy budou prodlouženy intervaly spojů. Metra a tramvají se změny netýkají. Zrušen bude od pátku 13. března prodej jízdenek v autobusech. V autobusech bude zakázán nástup a výstup předními dveřmi.

Související články

Další články