Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ventilátory z Číny byly k ničemu: Pacientům mohou ublížit, nebo je zabít, zuří doktoři

Ventilátory z Číny byly k ničemu: Pacientům mohou ublížit, nebo je zabít, zuří doktoři
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
nebezpečné
Várka ventilátorů z Číny nebyla tak úplně záchranou, jak si Velká Británie myslela. Pomoci jim při vážném průběhu onemocnění Covid-19 rozhodně nemůžou. Ventilátory byly postaveny tak špatně, že by mohly být i potenciálním nebezpečím pro pacienty, kteří je potřebují. Informoval o tom web The Guardian.

Není to poprvé, co se ochranné pomůcky z Číny neosvědčily. Nedávno do Česka dorazila dodávka roušek a na Liberecku našli ve své várce jednu zabalenou a opravdu silně znečištěnou. Tentokrát se jedná mnohem větší problém, který však může stát desítky lidí život.

Ventilátory k ničemu

Plicní ventilátory se používají, pokud člověku vypoví plíce, což se u vážného průběhu onemocnění, které koronavirus způsobuje, může klidně stát. Velká Británie si v Číně objednala 250 ventilátorů, aby mohli ulevit svým pacientům a prakticky přišli na buben. Ventilátory dorazily 4. dubna a byly naprosto k ničemu.

Nemocnice zdravotního systému NHS (National Health Service) dostaly několik ventilátorů. Lékaři však byli jejich stavbou a "funkčností" tak znepokojeni, že zpět do NHS poslali varování o tom, že ventilátory mohou pacienta i zabít, vzhledem k jejich stavbě. "Pokud budou použity, můžou vážně ublížit pacientům, ne-li je i zabít," píše se v dopise, který získal web NBC News.

Přístroj byl spíš pro ambulanci

"Doufáme, že tyto ventilátory stáhnete a vyměníte je za takové, které budou pacientům sloužit dobře a pomohou jim," pokračoval dopis. Zdravotníci upozornili i ministerstvo zdravotnictví, ventilátory totiž nedodávaly dostatek kyslíku, jejich sestavení bylo jen základní a přístroj se těžko čistil. "Jsou stavěné pro ambulance, ne nemocnice," uvedli doktoři.

Po zjištění, že ventilátory nefungují tak, jak mají, se nemocnice začaly obávat, že nezvládnou ošetřit masu nemocných, kteří plicní ventilaci potřebují. Nakonec strach opadl, protože se žádné davy nemocných na ventilaci nekonaly. Čína by možná měla zapracovat na svých produktech. A hlavně na těch, které by měly chránit životy lidí...

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy