Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Čínská ambasáda v Česku skupovala respirátory: Premiéra Babiše upozornila BIS

Zdroj: Reprofoto ČT
+ Další 2 fotografie
koronavirus
Začátkem března Bezpečností a informační služba varovala vládu, že čínská ambasáda organizovala hromadné skupování ochranných prostředků v Česku. Číňané měli brát lékárny skoro útokem a do země se z České republiky měly dostat statisíce pomůcek, o které je dnes nouze. Upozornil na to web Aktuálně.cz a Respekt.

Česko momentálně za miliardy nakupuje v Číně ochranné prostředky, o které je tu nouze. Zdravotníci mají nedostatek respirátorů, lidé si šijí vlastní roušky. Zdroje Aktuálně.cz a Respektu ale uvádějí, že na začátku března dostal premiér Andrej Babiš informaci od Bezpečnostní a informační služby, že čínská ambasáda a tajné služby komunistického státu v Česku od ledna organizují rozsáhlou akci, do které se zapojily až tisíce Číňanů žijících v Česku.

Cílem akce bylo nakoupit co největší množství ochranných pomůcek potřebných v boji s koronavirem a poslat je do Číny. V této akci se měl angažovat i Čou Ling-ťien, předseda krajanského sdružení města Čching-tchien a vlivný muž napojený na komunistickou vládu. Do obchodu mohl zapojit obrovské množství lidí.

Statisíce ochranných pomůcek

Ačkoliv Andrej Babiš odmítl Číně vyslat v únoru pomoc, protože věděl, že ho Česko bude potřebovat, Číňané ve velkém skupovali ochranné pomůcky a posílali je domů. Podle informací čínských veřejných zdrojů se jednalo o zhruba stovky infračervených teploměrů, desítky tisíc respirátorů a jednorázových ochranných plášťů a stovky tisíc chirurgických roušek. Čínská média praví, že k osmému únoru nashromáždili krajané v České republice materiál v hodnotě více než 200 000 eur.

Související články

Další články