Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Koronavirus v Evropě: V Bratislavě testovali Slováka. Letiště v Praze dál přijímá lety z Číny

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 22 fotografií
virus a my
Čínský koronavirus je již v Evropě. Tři potvrzené případy hlásí Francie. Podezření na nákazu mají ve Vídni. V Bratislavě testovali Slováka, u kterého se ale podezření podařilo vyvrátit. Jaká je situace v České republice? Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch veřejnost ujistil, že Letiště Václava Havla je připraveno na krizi. Lety z Číny bude Praha dále přijímat.

Krize kolem čínského smrtícího koronaviru nekončí. Naopak, každou hodinou se objevují nové a nové případy. Nakažených je více než 2000, mrtvých 56. To jsou oficiální údaje, reálná čísla ale budou podle expertů vyšší.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Podezření na koronavirus měli také na Slovensku. Podle webu tvnoviny.sk testovali muže z bratislavské Petržalky. Muž byl v izolaci v nemocnici na Kramároch. Měl kašel a zvýšenou teplotu. Podezření na smrtící virus se ale podařilo vyvrátit.

Praha dál přijímá lety z Číny

V Praze v neděli proběhla tisková konference, na které se veřejnost pokusil uklidnit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj je předčasné, aby došlo k uzavření Letiště Václava Havla pro lety z Asie. "Činíme kroky, které jsou racionální," uvedl Vojtěch s tím, že panika není na místě. Letiště ale zavede cílený screening pasažérů, kteří budou mít příznaky onemocnění.

Bohužel virus má dlouhou inkubační dobu, kdy nakažený člověk žádné příznaky nejeví. Vědci také neví, jak přesně se virus šíří.

"Systém je nastaven správně, opatření jsou nyní dostatečná. Zatím byly všechny případy negativní," dodal Vojtěch. Pro lety z čínských destinací budou na Ruzyni určeny dva stojánky. Jejich okolí bude častěji desinfikováno.

Adam Vojtěch nepanikaří, premiér Andrej Babiš ale na pondělí svolal jednání Bezpečnostní rady státu. Situace je složitá a premiér nechce nic podcenit.

Virus zabíjí oslabené lidi a seniory

Koronavirus zabíjí zejména staré a oslabené lidi. Zabíjí v pěti procentech případů. SARS zabíjel 10 % nakažených.

Ve Francii je s nemocí hospitalizován pár ve věku 30 a 31 let. Oba pochází z města Wu-chan, do Francie přiletěli 18. ledna a nevykazovali tehdy žádné symptomy. Francouzští lékaři v sobotu večer varovali před panikou v Evropě. Pandemie by se Evropě měla vyhnout. Přesto v mnoha evropských městech občané vykupují ochranné roušky.

Tým odborníků usilovně pracuje na vakcíně. Lékaři věří, že jim pomohou zkušenosti v boji se SARS a MERS. Vakcína by mohla být na světě za několik měsíců.

KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články