Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Zákaz akcí nad 100 lidí: Co přesně to znamená? Tyto události se do odvolání ruší

Zákaz akcí nad 100 lidí: Co přesně to znamená? Tyto události se do odvolání ruší
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
koronavirus
Od úterý platí v Česku další radikální opatření proti šíření koronaviru. Od šesti večer jsou zakázány veřejné i soukromé akce s účastí nad 100 osob. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámili premiér Andrej Babiš (za ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Co přesně to znamená?

Česko má 40 nakažených koronavirem a Bezpečnostní rada státu rozhodla o nových opatřeních proti dalšímu šíření.

V úterý od šesti hodin večer začíná platit zákaz veřejných i soukromých akcí s účastí nad 100 lidí. Jedná se o veškeré kulturní, sportovní, náboženské, spolkové, taneční a další akce, filmová, divadelní, hudební i jiná představení, dále o poutě, výstavy, slavnosti, trhy, veletrhy nebo ochutnávky.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Vojtěch: Problém je koncentrace

Zákaz vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví do odvolání. Výjimku mají schůze nebo zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci a soudů, stejně jako schůze osob, jež probíhají na základě zákona. Zavřeny nebudou ani restaurace a další podobné podniky. "Není zatím namístě, aby byly kvůli novému koronaviru zavírány restaurace či nákupní centra," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

„Toto, o čem hovoříme a na co se to vztahuje, jsou nějaké jednorázové akce, kde je najednou poměrně velký počet lidí. Nejsou to zařízení, kde se ti lidé mění v čase, procházejí a podobně, jako jsou nákupní centra, wellness centra. Problém je, pokud se lidé koncentrují na jednom místě v rámci plesu, taneční akce, společenské události, sportovní události. Nejsou až takový problém místa, kde lidé korzují,“ upřesnil Vojtěch.

Babiš: Jděte do práce, pak domů!

Podle premiéra Babiše mají lidé jít do práce, ale pak zůstat doma a nikam nechodit. „Evropa boj s koronavirem nezvládá. Proto musíme zpřísnit opatření. Lidé by měli chodit do práce a pak zůstat doma,“ řekl předseda vlády.

Od středy se v Česku zavírají také základní, střední a vyšší odborné školy. Vysoké školy mají opatření přijímat individuálně podle zákona. Mateřských škol se zákaz netýká.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy