Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Smutné výročí: Uplyne rok od smrti prvního Čecha s koronavirem, bylo mu 95 let

Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Koronavirus
Brzy to bude rok od úmrtí prvního Čecha nakaženého koronavirem. Ke smutné události došlo v neděli 22. března 2020 krátce po sedmé hodině večer v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Šlo tehdy o pětadevadesátiletého muže z Prahy, který byl hospitalizován 18. března 2020 poté, co se u něj potvrdila přítomnost koronaviru. V nemocnici ležel na standardním lůžku Infekční kliniky, nikoliv tedy na jednotce intenzivní péče s pacienty v kritickém stavu. Podle tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví bylo důvodem úmrtí celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta s četnými interními komorbiditami. „Pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem,“ uvedla Nemocnice Na Bulovce na svém Twitteru.

"Nebyla tam typická pneumonie, jakou pozorujeme u všech těch případů, které jsou na jednotce intenzivní péče," řekl loni v České televizi Roman Prymula (57), tehdejší předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví. Nemocnice nemohla seniorovi v závislosti na jeho plicních problémech tehdy podat ani experimentální lék Remdesivir. „Neřekl bych, že zemřel na koronavirus, ale že zemřel s koronavirem," dodal Roman Prymula. I přesto je muž vedený jako první oběť koronaviru v České republice.

Adam Vojtěch: Museli jsme s tím počítat

„Byl velmi nemocný. Samotní lékaři říkají, že by velmi pravděpodobně zemřel přirozenou smrtí na základě chorob, kterými trpěl," potvrdil v České televizi tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). „Je to nesmírně smutná zpráva. Bohužel podle toho, jak sledujeme vývoj onemocnění, jsme museli s tímto momentem počítat,“ prohlásil Vojtěch. K úmrtí se tehdy vyjádřil také ministr vnitra Jan Hamáček (42). „Česko má první oběť koronaviru, upřímnou soustrast jeho blízkým. Doufám, že tato smutná zpráva otevře oči těm, kdo tuto nemoc zlehčují,“ napsal na svůj Twitter.

Prohlášení vydal i prezident Miloš Zeman (76). „Zpráva o odchodu člověka je vždy bolestná a zasáhne srdce. Chci vás všechny moc poprosit, abyste pečlivě dodržovali přijatá opatření, nepropadali strachu, protože oslabuje. S odvahou a společně toto období překonáme! Velké poděkování vyslovuji lékařům a dalším zdravotníkům, protože jsou doslova v první linii a bojují o záchranu nemocných ohrožených na životě,“ uvedl prezident na Facebooku.

„Každá smrt je bolestivá. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. Pán měl úctyhodný věk, byl nemocný. Musíme pomoci starším lidem, postarat se o ně,“ citoval server iDnes.cz premiéra Andreje Babiše (66).

Nedožila se ani prvních narozenin

Další smutné prvenství zaznamenalo Česko 23. listopadu 2020, kdy zemřelo první dítě. Holčička, která se nedožila ani prvního roku života, pocházela podle statistiky ministerstva zdravotnictví z Liberecka. Mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky Lenka Svobodová ani mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová nechtěly v závislosti na ochraně osobních údajů sdělovat další podrobnosti.

Statistika ministerstva zdravotnictví přitom hovořila o prvním úmrtí dítěte mladšího čtrnácti let už dříve, 12. listopadu 2020. Mělo jít o chlapce z Moravskoslezského kraje. Nakonec se ale ukázalo, že jde o omyl, a záznam z tabulky zmizel.

Současnost: Zemřelých je přes 20 000

V současnosti počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají. Počet zemřelých s covidem v Česku je přes 20 000, ministerstvo zdravotnictví jich k neděli eviduje 20 194. V posledních dnech je v zemi nejvíce aktivních případů od začátku epidemie, aktuálně se s nákazou potýká asi 143 379 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Související články

Další články