Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Tady vznikl koronavirus: Fotky z tržnice, kde měla propuknout smrtící nákaza

Zdroj: Twitter
+ Dalších 13 fotografií
koronavirus
Sociální sítí Twitter kolují fotografie tržnice v čínském Wu-chanu. Právě na špinavém trhu s mořskými plody a divokou zvěří se měl zákeřný koronavirus poprvé přenést na člověka. Pravděpodobně pochází od netopýrů nebo hadů.

Přes 1400 nakažených, nejméně 41 mrtvých a okolo 60 milionů lidí v izolaci hlásí Čína. První případy nákazy smrtícím koronavirem už se vyskytly i v Evropě, tři nemocné má Francie, ale i v Americe a Austrálii.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Vědci zatím netuší, jak se virus mezi lidmi přenáší. Ve hře jsou kromě dechu i výkaly, oční sliznice nebo pohlavní styk - psali jsme tady. Stoprocentně není potvrzeno ani místo vzniku, byť se nákaza s největší pravděpodobností rozšířila z tržnice v čínském Wu-chanu.

Špinavá tržnice

Fotky z trhu se v sobotu objevily na Twitteru. Je zázrak, že na místě nevzniklo ještě něco horšího. Všude je prach, špína a syrové maso visí v otevřeném prostoru.

"Nevím, kdy snímek vznikl, ale pochází z wu-chanské tržnice s mořskými plody," uvedla na sociální síti Muyi Xiao.

V izolovaném městě zůstal uvězněn i český student Daniel Pekárek (21) - rozhovor s ním najdete tady. USA, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů.

Související články

Další články