Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Oční sliznice nebo pohlavní styk: Šíření smrtícího koronaviru je velká záhada

Zdroj:
+ Dalších 12 fotografií
koronavirus
Kvůli zákeřnému koronaviru už se ocitlo v izolaci téměř 60 milionů lidí. Nákaza už se z Číny kromě dalších asijských zemí rozšířila i do Evropy, Ameriky a Austrálie. Zůstává však záhadou, jakými cestami se virus přenáší z člověka na člověka. Ve hře jsou kromě dechu i oči, výkaly nebo pohlavní styk. Původcem jsou pravděpodobně netopýři či hadi.

„Onemocněli i zdravotníci, kteří nosí ochranou roušku přes nos a ústa. Takže je otázkou, zda se to nepřenáší přes oční sliznici, pak by byla rouška k ničemu. Zdravotníci by v takovém případě museli nosit ochranné brýle,“ řekl serveru Aktuálně.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

Koronavirus nahání strach celému světu, čínské úřady už izolovaly bezmála 60 milionů lidí. Ve městě Wu-chan, odkud se nemoc rozšířila, zůstal uvězněn i český student Daniel Pekárek (21). Na eXtra.cz jsme s ním přinesli rozhovor, tady si ho můžete přečíst.

Jak se přenáší?

Jestliže se virus nepřenáší dechem, kromě očí jsou ve hře i další možnosti. „Nevíme také, zda se to nepřenáší pohlavním stykem nebo výkaly. Je tu příliš mnoho neznámých, jde o nový patogen,“ dodal Maďar.

Podle posledních informací se koronavirem nakazilo téměř 1300 lidí, potvrzeno je nejméně 41 obětí.

Obrovskou pandemii na jaře 2018 předpověděl jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates (64). Tehdy tvrdil, že dosud neznámá nemoc zabije 30 milionů lidí za pouhý půlrok. Lidstvo by se na ni prý mělo připravit jako na válečný konflikt.

Související články

Další články