Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Uznávaný virolog tvrdí: Koronavirus vytvořili Číňané při vývoji vakcíny proti AIDS

Uznávaný virolog tvrdí: Koronavirus vytvořili Číňané při vývoji vakcíny proti AIDS
Zdroj: Profimeda.cz
+ Dalších 6 fotografií
koronavirus
Slova uznávaného francouzského virologa Luca Montagniera (86) rozbouřila odborné vody. Držitel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství tvrdí, že koronavirus vyvinuli ve wu-chanské laboratoři, když se neúspěšně pokoušeli vytvořit vakcínu proti AIDS. Montagnier je pokládán za jednoho z objevitelů viru HIV, který tuto nemoc způsobuje.

Čínské město Wu-chan bylo počátkem roku epicentrem koronavirové epidemie. Francouzský virolog Luc Montagnier je přesvědčen, že virus pochází z tamější laboratoře. Dokonce tvrdí, že na to má důkazy.

Na jeho slova upozornil deník Le Parisien. Podle Montagniera není náhoda, že jsou v genomu koronaviru některé části viru HIV. "Je to hodinářská práce. Koronavirus je s největší pravděpodobností výsledek nezdařeného pokusu o vyvinutí vakcíny proti AIDS," prohlásil jeden z objevitelů viru, který tuto nemoc způsobuje.

Montagnier poukázal na pokusy indických vědců publikovat podobnou analýzu, jako je ta jeho. Po kritice z odborné obce ale museli práce na studii přerušit.

Řeší to i v USA

Spekulacím o úniku koronaviru z čínské laboratoře se intenzivně věnuje i americká vláda Donalda Trumpa. "Velmi důkladně tuto příšernou situaci zkoumáme," vzkázal prezident Spojených států. Velení americké armády ale soudí, že původ koronaviru je spíše přírodní.

Montagnierova odvážná teorie narazila i ve Francii. Podle jiného francouzského virologa Étienna Simona-Lorièra není přítomnost částí HIV ničím výjimečným. "Takovéto malé částice se nachází i v jiných virech stejné rodiny," uvedl vědec.

Související články

Další články