Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Přísná opatření proti nákaze na letišti v Ruzyni: Tohle vás aktuálně čeká po příletu do Prahy

Policie musela evakuovat Terminál 1.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 22 fotografií
bezpečnost
Nebezpečný koronavirus se šíří a ohrožuje lidi po celém světě. V Číně si během několika dnů vyžádal již 107 obětí a podezření na nákazu hlásí i země Evropy. Proto se i na Letišti Václava Havla v Praze zavádí bezpečnostní opatření, která by výskyt smrtícího koronaviru v České republice eliminovala na minimum.

Podle mluvčího Letiště Václava Havla Romana Pacvoně se na letišti zavádějí bezpečnostní opatření už od pondělního rána.

"Hlavní hygienička České republiky vydala v pondělí Ochranné opatření, které ukládá povinnost Letišti Praha přijmout opatření, jejichž cílem je informovat cestující o způsobech prevence dalšího šíření nákazy koronavirem a o dalším postupu, kterým by se měla osoba s podezřením na danou nákazu řídit," uvedl pro redakci eXtra.cz mluvčí letiště. "Všechna opatření byla přijata v rámci standardního provozu letiště," dodal.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Informační tabule

Opatření proti vzniku šíření nákazy se týkají jak informování cestujících, kteří přiletí z oblasti ohniska nákazy a pozorují na sobě respirační onemocnění, tak i proškolení zaměstnanců letiště, kteří přesně vědí, jak se v případě výskytu potenciálně nakaženého člověka na letišti zachovat.

"V prostorách letiště jsou umístěny velké edukativně-informační tabule, které informují cestující o tom, jak postupovat v případě, že na sobě pozorují příznaky respiračního onemocnění. Tyto velké cedule jsou doplněné také menšími cedulemi rozmístěnými rovněž v prostorách terminálů a nově také polepy přímo ve dvou dedikovaných gatech, kam jsou směřovány všechny lety z Číny," popsal bezpečnostní prvky mluvčí letiště.

"Po dohodě s policejním prezidentem ČR budou informace rozšířeny rovněž do prostor pasové kontroly. Také na tomto pracovišti budou nainstalovány polepy tak, aby si cestující čekající na pasovou kontrolu mohli informace přečíst," doplnil.

Lékařská služba

Na letišti funguje 24 hodin denně Stálá lékařská služba, kde je cestujícím poskytnuta okamžitá zdravotní péče. Lidé, kteří se po příletu necítí dobře, neměli by cestovat do centra města. Lety z Číny jsou dle mluvčího výhradně odbavovány dedikovanými gaty a prostory letadel, které letí z ohniska nákazy, podléhají zvýšeným hygienickým opatřením.

Screening

"Cílený screening byl zaveden už od ranních hodin v pondělí a také jej momentálně posilujeme. U příletů z Číny je přítomen zvláštní dedikovaný pracovník. Tento pracovník přímo v příletové čekárně u letadla aktivně oslovuje cestující, kteří vykazují známky nákazy. Podobný screening provádí také pracovníci pasové kontroly a celní kontroly," uvedl mluvčí.

Letiště Praha také vyzvalo letecké společnosti, aby rovněž zavedly zvýšenou pozornost posádek přímo na palubách letadel a aby také tyto posádky informovaly ještě na palubě letadla cestující, že pokud cestují z oblastí ohniska nákazy a pozorují na sobě příznaky respiračního onemocnění či se necítí dobře, aby okamžitě kontaktovali lékařskou službu přímo na letišti.

Veškerá opatření v rámci standardního provozu letiště aktivně posiluje v souladu s nařízením ministerstva zdravotnictví. Bezpečností opatření na pražském letišti jsou zcela na místě. V Česku se vyskytlo už několik podezření na nákazu koronavirem u osob, kteří do republiky přicestovali z Číny.

Vývoj čínského koronaviru

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy