Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Covid-19: Koronavirus má oficiální název, vakcína má vzniknout do roka a půl

Zdroj: profimedia
+ Dalších 5 fotografií
smrtící virus
Zákeřný koronavirus už získal své vlastní pojmenování, je jím Covid-19. Smrtící infekce se šíří už od konce minulého roku a sužuje celou planetu, na svědomí má už přes 1000 lidí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus (54) prohlásil, že vakcína by měla být dokončena za rok a půl.

Od nového roku lidstvo sužuje nejedna katastrofa. Od vyhroceného vztahu mezi USA a Íránem přes příšerné požáry v Austrálii až po rozšíření nebezpečného koronaviru, což je momentálně největší hrozba. Obětí je už přes jeden tisíc a nakažených je přes 43 000, přičemž virus nezpomaluje a ani neotálí, šíří se dál.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Mít jméno je důležité

Označení wuchanský koronavirus podle města Wu-chan se často objevovalo ve světových médiích a prý bylo jako ocejchování, což se nelíbilo jeho obyvatelům. „Mít jméno je důležité, aby se zabránilo používání jiných názvů, které jsou nepřesné nebo stigmatizující,“ prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace. Svět by se měl probudit a považovat virus za veřejného nepřítele číslo jedna," dodal Ghebreyesus.

Konec epidemie v dubnu?

Čínský vládní poradce pro oblast zdravotnictví Čung Nan-šan tvrdí, že epidemie koronaviru by mohla do dubna skončit. Epidemiolog, který už v roce 2003 přispěl k zastavení šíření nemoci SARS , se už v podobné předpovědi jednou spletl. Koncem tohoto ledna prohlásil, že šíření koronaviru vyvrcholí během týdne až deseti dní. Čung je velký optimista a dodal, že postup koronaviru brzy zpomalí, až nakonec úplně přestane.

„Doufám, že někdy v dubnu už bude po všem,“ řekl epidemiolog Čung Nan-šan. „Jenže netušíme proč je ta nemoc tak nakažlivá, to je největší problém,“ dodal Nan-šan v nemocnici ve městě Kuang-čou, kde se léčí 11 lidí infikovaných smrtícím virem.

Podezření v Pardubicích

V Pardubickém kraji byla dnes kolem jedenácté hodiny vyslána posádka záchranářů k muži cizí národnosti kvůli podezření, že je infikován koronavirem. Museli se navléct do ochranných oděvů, brýlí, návleků a museli mít i respirátor. Pacienta následně převezli do Pardubické krajské nemocnice přímo na infekční oddělení. Nákaza u něj následně naštěstí nebyla testy prokázána.

Situace kolem epidemie je stále velmi vážná. Koronavirus má v tuto chvíli na svědomí 1018 životů. Jen za pondělí se zvedl počet obětí v provincii Chu-pej o 108 lidí. Stále roste počet i infikovaných.

Související články

Další články