Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Čech pomohl vyvinout lék na ebolu, teď s ním zachraňují pacienta s koronavirem

Čech pomohl vyvinout lék na ebolu, teď s ním zachraňují pacienta s koronavirem
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 10 fotografií
Úspěch pro Česko
V Americe se podařilo léčit 35letého muže, který byl první zjištěný pacient nakažený koronavirem na území USA. Zřejmě mu pomohl lék, který byl původně vytvořen proti epidemii eboly. Látku remdesivír, kterou lék obsahuje, vyvinul shodou okolností tým vědců v čele s českým vědcem Tomášem Cihlářem. Informovaly o tom Lidové noviny.

Pacient nakažený koronavirem, který se vrátil do Ameriky z Wu-chanu, se pravděpodobně díky léku plně vyléčí. Účinná léčba probíhá ve státě Washington, kde je muž v nemocnici.

Úspěch pro Česko

O úspěšnosti léčby informoval v příspěvku na Facebooku jako první Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a upozornil na to, že látku remdesivir pomohl vyvinout právě tým lékařů pod vedením Tomáše Cihláře.

Léčbu nakaženému muži poskytla americká společnost Gilead Sciences. Lék byl původně zamýšlený proti epidemii eboly. Epidemie ale podle Konvalinky skončila dříve,než stačila být látka řádně otestována. Mezitím se však ukázalo, že látka remdesivir je účinná i proti jiným virům, včetně SARS, MERS a právě koronaviru.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Zatím se neví, kolik pacientů experimentální léčbu remdesivirem podstoupí. Čech Tomáš Cihlář patřil k žákům významného vědce Antonína Holého. Tento český vědec stál za vývojem antivirotik, které se dodnes využívají v boji s HIV a AIDS.

V Číně podlehlo nákaze koronavirem už 427 osob, z toho jednu oběť nahlásil HongKong. Dalších 21 tisíc lidí je nakažených, včetně pacientů v Evropě. Nejnověji se koronavirus objevil v Belgii.

Vývoj čínského koronaviru

Další informace o koronaviru najdete ZDE

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy