Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Biolog Jaroslav Flegr varuje: Zima bude krutá, počty hospitalizovaných mohou klesnout až na jaře

Biolog Jaroslav Flegr varuje: Zima bude krutá, počty hospitalizovaných mohou klesnout až na jaře
Zdroj: Facebook
Koronavirus
Koronavirová situace v Česku není vůbec pod kontrolou, což začíná uznávat jak vláda, tak někteří odborníci, kteří byli doposud optimističtí. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr přitom před podobným scénářem varoval už v srpnu. Známý vědec nyní odhaduje, že do konce října bude v nemocnicích až deset tisíc lidí. Jak prozradil pro eXtra.cz, obává se příchodu zimy, se kterou se začnou šířit virózy a nakažlivost koronaviru podle Flegra stoupne na dvojnásobek.

Jaroslav Flegr už od začátku epidemie v Čechách upozorňuje na nedostatečné testování. "Počty nově diagnostikovaných už nejsou dlouho směrodatné, protože máme naprosto nedostačující kapacity testovacích míst a možná i laboratoří. Měli bychom testovat aspoň 80 tisíc lidí denně," myslí si evoluční biolog. I proto je podle něj situace nevyzpytatelná, jelikož nevíme, jak na tom přesně jsme.

Můžeme jen doufat

Varování lékařů: Zákeřný virus paralyzuje ČR, chraňte se!

Pozorně čtěte tuto výzvu českých lékařů. Covid-19 nesmí nikdo podceňovat. Čas na legraci vypršel, ČR bojuje se smrtícím virem. Česká lékařská komora pro všechny občany připravila zcela zásadní prohlášení:

Nepodceňujte nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než chřipka a ukazuje se, že zanechává trvalé poškození zdraví i u mladých jedinců.

Roste počet nakažených osob i pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, a to včetně intenzivní péče. VÝRAZNĚ SE ZVYŠUJE POČET MRTVÝCH.

Dramaticky roste počet nakažených lékařů. Nemocnice se dostávají na kritickou linii. Máme tu situaci, kterou známe z jarních měsíců z Itálie a Španělska.

Respektujte pravidlo tří R: ČISTÉ RUCE, NASAZENÉ ROUŠKY a ROZESTUPY. Je tu ještě jedno R - používejte svůj ROZUM. To, že něco není zakázáno, ještě neznamená, že to musíme nyní dělat.

Nepropadejte panice, pokud jste nemocní, nebojte se zajít k lékaři, abyste něco nezanedbali. Při dodržování protiepidemických opatření jsou nemocnice i ambulance soukromých lékařů bezpečným místem.

NEVĚŘTE TĚM, KTEŘÍ SITUACI ZLEHČUJÍ A PODCEŇUJÍ.

Více o tématu

Lepším měřítkem jsou podle Flegra počty hospitalizovaných. Za 3 dny tak podle něj budeme mít 6 tisíc hospitalizovaných a nic na tom už nezmění přijatá opatření, protože se ti lidé nakazili ještě před zavedením prvních opravdu míněných opatření. "Na konci října už bude vyžadovat hospitalizaci 10 tisíc lidí. Jestli budeme mít neskutečné štěstí a opatření z minulé středy aspoň trochu zaberou, tak jich bude 8-9 tisíc, ale méně určitě ne," odhaduje Flegr.

Známý vědec už před měsícem volal po přísných opatřeních, jako například zavírání škol a restaurací. Na obojí nakonec došlo, podle Flegra ale pozdě. Nyní můžeme pouze čekat, zda zaberou a nebude potřeba lockdown To se ale ukáže až s dvoutýdenním zpožděním, což několikrát potvrdil i Roman Prymula

Nemocnice mohou být plné až do jara

"Celkové počty nemocných ale budou dále růst až do doby, než denní přírůstky hospitalizovaných klesnou pod denní počty propouštěných a umírajících. Takže snad někdy v druhé polovině listopadu," předvídá Flegr a zdůrazňuje, že pouze za předpokladu, že vládní nařízení zaberou.

Flegr tomu ale moc nevěří. V listopadu totiž může začít období zimních viróz, takže podle parazitologa nakažlivost koronaviru stoupne asi na dvojnásobek a protiepidemická opatření přestanou dostačovat. "Je klidně možné, že počty hospitalizovaných nakonec klesnou až v březnu. Naši zdravotníci a především politici by se měli připravit i na tuto nejhorší možnost," varuje Flegr.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy