Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Třetí oběť koronaviru v Itálii, zavírají se města. Expertka promluvila o přenosu vzduchem

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
koronavirus
Koronavirus udeřil na Itálii nečekaně silně, v zemi se nakazilo už 79 lidí. Vláda zavírá celá města a ruší fotbalové zápasy, v neděli večer hlásí už třetím oběť. Opatření se týkají severních regionů Lombardie a Benátsko. Panuje strach z přenosu nebezpečného viru vzduchem, zeptali jsme se na to uznávané odbornice.

Ohrožení koronavirem už se netýká pouze Číny, v posledních dnech tvrdě udeřil i na Evropu. Největší počet nakažených hlásí Itálie, virus má 79 lidí. Nemoc Covid-19, kterou způsobuje, si k nedělnímu večeru vyžádala už tři oběti.

Čínské úřady vzkázaly, že při nedostatečné hygieně může koronavirus zamořit vzduch. Možnost takového přenosu viru ale zatím nebyla prokázána. „Nevím, kdo to vyhlásil. Vědecky ale přenos vzduchem dokázaný není, i když se dá předpokládat,“ řekla eXtra.cz doktorka Ruth Tachezy z Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty UK.

Italové se uchylují k mimořádným bezpečnostním opatřením. Stovky lidí z Lombardie a Benátska skončily v karanténě, nákaza se rozšířila i do regionu Piemont. Vláda města s nejkritičtější situací postupně uzavře. „Vkročení do těchto měst i jejich opuštění je zakázáno. Kdo se pokusí to porušit, bude mu hrozit trestní stíhání,“ řekl italský předseda vlády Giuseppe Conte s tím, že do oblasti může povolat i armádu.

Přísné kroky, jež mají vést ke stabilizaci, se dotknou přibližně 50 tisíců lidí. Školy, kostely, obchody, bary, stadiony a další veřejná místa se na přinejmenším týden zavřou.

Fotbaloví fanoušci ostrouhají už v neděli, veškeré zápasy v Lombardii a Benátsku jsou zrušeny. Neodehrají se ani tři utkání nejvyšší fotbalové soutěže.

Související články

Další články