Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Český profesor ekologie a evoluční biologie Jaroslav Flegr se narodil 12. března 1958 v Praze. Je známý především díky výzkumu parazita, který souvisí s onemocněním toxoplazmóza. Je autorem teorie tzv. zamrzlé evoluce.

Výzkum toxoplazmózy

Jaroslav Flegr vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, jeho oborem je parazitologie. Zvláště se zabývá výzkumem parazita Toxoplasma gondii a toxoplazmózou. Jeho tým zkoumá už od roku 1993 velký vzorek populace infikovaný toxoplazmózou. Sleduje jejich psychiku a chování. Výsledkem výzkumu je na šest desítek rozličných studií. Studie například ukázaly, že osoby infikované toxoplasmou mají například mírně zpomalenou reakční dobu, což je například důvod, že způsobují více dopravních nehod. Podle jeho studie se toxoplasmóza může podílet na rozvoji různých psychických poruch.

Ocenění

V roce 2007 získal cenu Magnesia Litera za publikaci Zamrzlá evoluce, aneb, Je to jinak, pane Darwin (nakladatelství Academia) v kategorii naučná literatura.

V roce 2014 získal Ig Nobelovu cenu (žertovnou Nobelovu ceny). Tuto parodii na slavné ocenění získal za zjištění, že vlastnictví koček ohrožuje duševní zdraví, což zkoumal v souvislosti s toxoplazmózou.

Publikační činnost

Kromě publikace Zamrzlá evoluce, aneb, Je to jinak, pane Darwin vydal například: Evoluční tání, aneb, O původu rodů (2015), Milí pokusní králíci (2017), Úvod do evoluční biologie (2007) a řadu dalších.

Flegr je členem redakční rady časopisu Vesmír.

Přednášel na své alma mater. Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednášel například úvod do evoluční biologie nebo metody experimentální a evoluční psychologie.

Od roku 2016 působí v Národním ústavu duševního zdraví.

Články