Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zeman prý nechce jmenovat Lipavského ministrem. Nic o tom nevíme, vyvrátili Piráti spekulace pro eXtra.cz

Jan Lipavský se údajně nezamlouvá Zemanovi. Piráti to ale vyvrací
Zdroj: Profimedia
Ministr zahraničí

Prezident Miloš Zeman předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády Petra Fialy (ODS). Jméno neuvedl, kandidáta ale osobně nezná. Podle serveru iDNES a rádia Frekvence 1 se ale jedná o nominanta na ministra zahraničí Jana Lipavského z Pirátů. Ti ale pro eXtra.cz popřeli, že by oním problémovým článkem měl být právě Lipavský.

"Velmi pravděpodobně své veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě. Nepojede přes to vlak. Poradím Fialovi, aby tento resort buď obsadil sám, nebo to přenechal někomu z vlády, ostatně Karel Havlíček taky řídil dvě ministerstva," řekl Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Nova. Okamžitě se tak začalo spekulovat, o koho se jedná. Prezident pouze přiblížil, že se s oním kandidátem nikdy nesetkal.

Jak by mohla vypadat budoucí vláda?

premiér: Petr Fiala (ODS)

ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL) - vicepremiér

ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN) - 1. vicepremiér

ministr pro místní rozvoj: Ivan Bartoš (Piráti) - vicepremiér pro digitalizaci

ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP 09)

ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS)

ministr zahraničních věcí: Jan Lipavský (Piráti)

ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN)

ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

ministryně obrany: Jana Černochová (ODS)

ministr školství, mládeže a tělovýchovy: Petr Gazdík (STAN)

ministr kultury: Martin Baxa (ODS)

ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS)

ministr dopravy: Martin Kupka (ODS)

ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (za STAN)

ministryně pro vědu, výzkum a inovace: Helena Langšádlová (TOP 09)

ministr, předseda legislativní rady vlády: Michal Šalomoun (za Piráty)

Více o tématu

Nominace trvá

Server iDNES. cz a rádio Frekvence 1 s odvoláním na své zdroje uvedly, že Zeman má výhrady k pirátskému kandidátovi na ministra zahraničí Janu Lipavskému. Ten se prezidentovi dlouhodobě nezamlouvá pro kritické postoje vůči Izraeli nebo třeba k Martinu Nejedlému, Zemanovu poradci.

Redakce eXtra.cz proto Piráty kontaktovala s dotazem, zda je nechtěným kandidátem právě Lipavský. "Nemáme informaci, že by byl Jan Lipavský tím sporným kandidátem. Nebudeme o tom tedy spekulovat. Nominace pana Lipavského samozřejmě za Piráty trvá, jde o velmi kvalitního kandidáta, za kterého mluví činy," uvedla pro eXtra.cz mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.

Fiala kandidáty podpořil

Kandidátů na ministry se zároveň zastal budoucí premiér Petr Fiala (ODS), který nehodlá nic měnit. Ostatně na to také upozorňují Piráti. "Pan Fiala jasně i po schůzce s prezidentem řekl, že za nominacemi i všemi jmény stojí," zdůraznila mluvčí Sadílková.

Zeman se v minulosti pokoušel ovlivnit složení vlád opakovaně. Odmítl jmenovat třeba ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu (oba ČSSD). Prezident tak učinil i přes výtky odborníků, podle kterých ústava hlavě státu neumožňuje určovat složení kabinetu. Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů". O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.

Související články

Další články