Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Jan Lipavský je český analytik, manažer v oblasti informačních technologií v bankovnictví a politik, člen České pirátské strany a v letech 2017 až 2021 poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Od 17. prosince 2021 je českým ministrem zahraničí.

Kandidátem na tento post ve vznikající vládě Petra Fialy (tj. koalice SPOLU a PirSTAN) se stal v listopadu 2021.

Narodil se 2. července 1985 v Praze.

Kariéra

Vystudoval bakalářský obor Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd pražské Univerzity Karlovy. Během studia absolvoval dvousemestrální pobyt na University of Kent ve Spojeném království v rámci studijního programu Erasmus.

Pracoval ve společnostech McKinsey & Company, Euro RSCG, ZOOT, Total Solutions a Moro Systems. Postupně se vypracoval na analytika a manažera projektů v oblasti informačních technologií v bankovnictví (např. obchodování na burze). Má též praktické zkušenosti s marketingem.

Od roku 2015 je členem Pirátů. V partaji zastává také pozici člena republikového výboru, volebního výboru a zahraničního odboru.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017 za ně byl zvolen pražským poslancem z pátého místa kandidátky. Zastával pozici místopředsedy zahraničního výboru i místopředsedy výboru pro obranu. Dále byl členem podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR, podvýboru pro migraci a azylovou politiku, i stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.

Ve volbách 2021 opětovně kandidoval opět z pátého místa pražské koalice PirSTAN, ale mandát se mu nepodařilo obhájit.

V listopadu 2021 se stal kandidátem na post ministra zahraničních věcí ČR ve vznikající vládě Petra Fialy (1964).

S jeho jmenováním do funkce nesouhlasil prezident Miloš Zeman (1944). Jeho vystoupení v kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích totiž Lipavský tvrdě kritizoval. V návaznosti na zapojení Ruska do celé akce rovněž označil za „skandální“ účast českého velvyslance v Rusku na vojenské přehlídce v Moskvě, která se uskutečnila 9. května 2021 u příležitosti 76. výročí porážky nacistického Německa ve druhé světové válce.

MInistrem zahraničí se stal nakonec při jmenování vlády 17. 12. 2021.

Osobní život

Důkladně si ho střeží, neví se tedy, zda někoho má. Žije v Praze, vychovává dceru.

Mezi jeho hlavní oblasti zájmu patří evropská i mezinárodní politika a otázky bezpečnosti.

Články