Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Vít Rakušan je český politik a středoškolský učitel, od roku 2012 zastupitel Středočeského kraje, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, od 2019 předseda hnutí STAN, v letech 2010 až 2019 starosta města Kolín.

Narodil se 16. června 1978 v Kolíně.

Kariéra

Vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Univerzitě Karlově v Praze.

Od 2000 soukromě podnikal v oblasti výuky cizích jazyků a tlumočení. 2001 začal působit jako pedagog na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře, kde vyučuje němčinu, dějepis a politologii. Zaměstnanecký poměr na na něm dosud neukončil.

Do politiky vstoupil 2010, když byl zvolen jako nestraník za subjekt Změna pro Kolín zastupitelem města. V listopadu téhož roku byl zvolen jeho starostou. Ve volbách 2014 post zastupitele obhájil, když opět jako nestraník vedl kandidátku zmiňovaného subjektu. Následně byl opět zvolen starostou.

V krajských volbách 2012 byl zvolen jako nestraník do Zastupitelstva Středočeského kraje ( figuroval na 11. místě kandidátky, ale vlivem preferenčních hlasů nakonec skončil druhý). V něm působil jako člen Kontrolního výboru.

Od 2015 je členem hnutí STAN. Zastával pozici v celostátním výboru a prvního místopředsedy středočeské krajské organizace. Na sněmu v dubnu 2016 byl zvolen celorepublikovým 1. místopředsedou (získal 95 % hlasů).

V krajských volbách 2016 byl lídrem STAN a podařilo se mu obhájit mandát krajského zastupitele. V listopadu byl zvolen statutárním zástupcem a náměstkem středočeské hejtmanky pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu, po rozpadu koalice byl ale v říjnu 2017 z této pozice odvolán.

Na IX. republikovém sněmu STAN obhájil v březnu 2017 (jakožto jediný kandidát) post 1. místopředsedy, hlas mu dalo 92 % delegátů.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017 byl lídrem hnutí STAN ve Středočeském kraji. Stal se poslancem, posléze i předsedou Stálé komise pro kontrolu vojenského zpravodajství, působí též v Zahraničním a Bezpečnostním výboru.

V komunálních volbách 2018 byl celostátním lídrem hnutí. S uskupením Změna pro Kolín obhájil vítězství z roku 2014 (získala 21 z 27 mandátů). Na ustavujícím zasedání zastupitelstva v listopadu byl zvolen potřetí starostou, na funkci však v červnu 2019 kvůli působení v celostátní politice rezignoval (nahradil jej Michael Kašpar). Sám zůstal radním města.

V dubnu 2019 byl na republikovém sněmu STAN jediným kandidátem na předsedu hnutí, přičemž byl zvolen hned v prvním kole ziskem 93 % hlasů. Ve funkci tak vystřídal Petra Gazdíka, který se rozhodl tento post neobhajovat.

V krajských volbách 2020 kandidoval za STAN ve Středočeském kraji, kde hnutí vyhrálo, sám opět obhájil post zastupitele.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021 je z pozice člena STAN lídrem kandidátky koalice Piráti a Starostové ve Středočeském kraji.

2016 byl zařazen do žebříčku 100 největších inovátorů střední a východní Evropy, který vyhlašuje prestižní anglický mezinárodní deník Financial Times.

Je zastáncem myšlenky jednoduchého, moderního státu, který má občanům především sloužit, ne překážet. V rámci svých funkcí se jim snaží pomoci se zkvalitněním a zjednodušením života v rámci projektu Absurdity.

Osobní život

Jeho otcem je bývalý senátor za ČSSD Jan Rakušan.

Je podruhé ženatý, jeho stávající manželkou se v září 2015 stala Marie Auerová (dnes Rakušanová, 1978). Ta v roce 2016 potratila v raném stádiu těhotenství, ale v říjnu 2017 porodila syna Matěje a v dubnu 2020 syna Jonáše.

Z přechozího svazku s manželkou Klárou má dceru Agátu (2010).

Články