Šokující žebříček příjmů politiků: Petr Fiala nestačil na svého jmenovce ani Vystrčila
Někteří čeští politici si za minulý rok přišli na částky, které výrazně převyšují příjmy tehdejšího premiéra Petra Fialy. Nejvíce vydělal jeho stranický kolega a senátor Tomáš Fiala, jehož celkový roční příjem přesáhl sedm milionů korun, jak zjistil Hlídač státu.
Petr Fiala rozhodně nepatřil mezi nejhůře placené politiky, přesto ho v žebříčku příjmů předběhlo hned několik kolegů. Podle dat projektu Hlídač státu, která zveřejnil Blesk, měl tehdejší premiér za minulý rok celkový příjem přibližně 5,05 milionu korun.
Ještě více si ale vydělal senátor Tomáš Fiala. Ten se s částkou 7,04 milionu korun dostal na úplný vrchol žebříčku. Jeho příjem přitom netvořil pouze senátorský plat. Výraznou část získal také jako ředitel strakonické nemocnice, odkud mu přišlo téměř 2,95 milionu korun.
Fiala před Fialou
Tomáš Fiala měl podle Hlídače státu osobní roční příjem 5,787 milionu korun a k tomu náhrady ve výši přibližně 1,25 milionu. Jen jeho příjem z nemocnice tak dokonce převýšil samotný roční senátorský plat.
Druhý skončil předseda Senátu Miloš Vystrčil s 5,78 milionu korun a těsně za ním senátor Přemysl Rabas s 5,75 milionu. Poslanec Jan Skopeček si přišel na 5,17 milionu a Jiří Mašek z ANO na 5,05 milionu korun.
Petr Fiala tak se svými zhruba pěti miliony paradoxně nebyl ani v první pětici nejlépe vydělávajících politiků.
Výraznou roli v příjmech některých politiků hrají právě další pozice. Ředitel Hlídače státu Michal Bláha upozornil, že samotný souběh funkcí ještě nemusí být problém. U některých politiků ale podle něj může být jejich množství už natolik vysoké, že se nabízí otázka, zda lze všechny vykonávat zodpovědně.
Rekordmanem byl v tomto ohledu starosta Vlašimi Luděk Jeništa, který měl během roku celkem devět funkcí. Kromě vedení města byl například krajským zastupitelem a působil v orgánech několika dalších organizací.
Hned za ním skončil jihočeský hejtman Martin Kuba, který zvládal osm různých pozic.
Doporučené video: Rozhovor s Petrem Fialou
Miliony i mezi hejtmany
Vysoké částky se objevují také mezi krajskými politiky. Jana Mračková Vildumetzová z ANO měla podle dat celkový příjem z veřejných funkcí 4,9 milionu korun. Kamal Farhan si přišel na 4,82 milionu a Ladislav Okleštěk na 4,74 milionu korun.
Do těchto částek se vedle samotných platů započítávají i různé náhrady, například na kanceláře, asistenty, cestování nebo reprezentaci. Právě proto se výsledná suma může od samotného základního platu politika výrazně lišit.
Data tak ukazují, že nejvyšší příjmy zdaleka nemusejí automaticky připadat jen premiérovi nebo šéfům parlamentních komor. U některých politiků dokážou celkovou částku výrazně navýšit další pracovní a veřejné funkce.
Trnitá cesta Kristiny Kloubkové: Nesplněné sny, vztah s kolegou či život před kamerou
Související články

Ublížené ego Macinky, koště pro Schillerovou a nevyžádané rady: Vyhrocená debata v ČT

Petr Fiala krutě ponížil Okamuru po drsném duelu: Jako hrát šachy s holubem, vysmál se mu

Jak si vede Babišova Pumpa? Přinášíme exkluzivní přehled cen pohonných hmot

Bizarní žaloba Filipa Turka na prezidenta by skončila na stole Schillerové: Babiš i Pavel zatím mlčí


































































