Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Český politik, prognostik a třetí prezident České republiky Miloš Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně.

Jeho matka Marie Zemanová byla učitelkou. Jeho otec byl poštovním úředníkem. Jeho rodiče se rozvedli, když byly Milošovi dva roky. Miloš Zeman poté vyrůstal s matkou a babičkou, které ho formovaly. Jeho otec, se kterým se nestýkal, zemřel, když bylo Milošovi 13 let.

Kariéra

Maturitu získal na střední škole v Kolíně. Studium na vysoké škole mu nebylo doporučeno. Na vojnu nešel, kvůli srdeční vadě dostal tzv. modrou knížku. Na vysokou školu se nakonec dostal, na VŠE dokončil obor národohospodářského plánování.

V letech 1968 až 1970 byl členem KSČ. Ze strany ho vyloučili, protože nesouhlasil se vstupem vojsk Varšavské smlouvy.

V roce 1989 vystoupil s projevem na Letenské pláni. O rok později zastával post poslance. Z Občanského fóra se přesunul do ČSSD.

Dne 22. 7. 1998 se stal premiérem České republiky. Rok 2003 mu přinesl životní porážku - prohrál prezidentské volby, musel se sklonit před Václavem Klausem. Tehdy ho zradili i někteří poslanci z řad ČSSD, za což je do dnešní doby nemá rád. Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta se zdálo, že jeho dny v politice jsou sečteny. Zeman se ale se zavedením přímé volby hlavy státu vrátil.

V roce 2012 ohlásil, že bude znovu kandidovat na prezidenta. V roce 2013 ve druhém kolem porazil Karla Schwarzenberga a usedl na Hradě. Ke zvolení mu pomohly také nechutné inzeráty, které Karla Schwarzenberga špinily v novinách. V prvním kole historicky první přímé volby prezidenta ČR získal 24,21 % odevzdaných hlasů. Ve druhém kole pak 54,8 % odevzdaných hlasů.

Zeman se dostal na Hrad a svým mluvčím jmenoval Jiřího Ovčáčka. Hradním kancléřem se stal Vratislav Mynář. Blízkým Zemanovým spolupracovníkem je podnikatel Martin Nejedlý.

Zeman chtěl být znovu zvolen za prezidenta, což se mu také 27. ledna 2018 podařilo. Při obhajobě prezidentského mandátu se tentokrát ve druhém kole prezidentské volby utkal s nestraníkem Jiřím Drahošem. Zeman se ziskem 51,36 % odevzdaných hlasů vyhrál. Trpí mnoha zdravotními problémy. Přiznal cukrovku a odešly mu nervy na noze. Spekulace o rakovině a amputaci dolní končetiny ale popřel.

Zeman je proslulý tím, že v poslední době se hodně mýlí a fabuluje. Například uvedl, že Ferdinand Peroutka napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Toto dílo ale neexistuje a soud nařídil, aby se Hrad omluvil. Mezi další kousky Miloše Zemana patří vrávorání nad korunovačními klenoty. Tehdy to omluvil virózou, ale Miroslava Němcová novinářům sdělila, že z prezidenta cítila alkohol. Část veřejnosti si Zeman získal tím, že dal milost vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Naproti tomu další velkou část národa tímto činem ještě více pobouřil.

Při návštěva Bělehradu zase uvedl, že návštěvy Bělehradu zase oznámil, že Srby má rád, ale Kosovo ne. Nechal se dokonce slyšet, že chce s našimi nejvyššími ústavními činiteli probrat, zda je možné nezávislost Kosova oduznat. Je často také kritizován za to, že se orientuje na Rusko a Čínu a vede vlastní zahraniční politiku.

Osobní život

Zeman byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství s Blankou Zemanovou, která byla jeho středoškolskou spolužákyní, má syna Davida, který pracuje jako lékař v oborech klinické biochemie a neurologie. Svého otce bytostně nesnáší.

Podruhé uzavřel sňatek v červenci 1993 se svou asistentkou Ivanou Bednarčíkovou. Do manželství se 1. ledna 1994 narodila dcera Kateřina Zemanová.Zdravotní problémy

Na konci srpna 2020 si Zeman zlomil pravou ruku a musel být operován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Prezident nebyl údajně ohrožen na životě, z důvodu rekonvalescence však musel pozměnit svůj nastávající program. Na doporučení lékařů odložil návštěvu Jihomoravského kraje, která se měla uskutečnit na začátku září.

Zdravotní problémy

Zdravotní stav před prezidentskými volbami (2018)

Krátce před prvním kolem prezidentských voleb v lednu 2018 uvedli lékaři v prohlášení, že se Zeman až na neuropatii nohou těší dobrému fyzickému i psychickému zdraví. Před druhým kolem této prezidentské volby podstoupil Zeman zákrok v pražské Nemocnici Na Homolce. Řekl, že se jednalo o malý zánět v dutině ústní.

Pravidelná lékařská prohlídka 24. září 2019

Ve střešovické nemocnici byl už prezident Zeman 24. září 2019, kdy v péči lékařů strávil několik hodin. Tuto návštěvu nemocnice označil Ovčáček za pravidelnou lékařskou prohlídku. Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral oznámil, že lékaři nenašli žádný zdravotní problém. Zaznamenali pouze mírné známky dehydratace a „určité únavy“. Zeman poté řekl, že kvůli dehydrataci dostane několik infuzí, které mu dodají minerály.

Špatnou chůzi prezidenta vysvětlil tehdy Pražský hrad diabetickou polyfunkční neuropatií. Zeman trpěl cukrovkou, s čím bylo spojené onemocnění nervů nohou. Neměl cit od kotníků dolů.

Kromě potíží s chůzí měl také problémy s nízkým tlakem a sluchem. Na veřejnosti často působil unaveně a dezorientovaně. Kvůli zdraví musel omezit kouření. Zeman byl znám jako náruživý kuřák. Kvůli zjištěné cukrovce musel také omezit konzumaci alkoholu

V listopadu 2017 Zeman oznámil, že už cukrovku nemá, že „cukrovka odešla“. To jeho ošetřující lékař Miloslav Kalaš později dementoval.

Nekoordinovaně se Zeman pohyboval už v roce 2013 během otevírání komory s korunovačními klenoty ve Svatovítské katedrále. Na první pohled působil dojmem opilého člověka. Zeman tehdy vysvětlil své vrávorání a motání virózou.

Rekondiční pobyt v nemocnici

17. října 2019 nastoupil prezident Zeman do střešovické nemocnice. Na interní kliniku A7 Ústřední vojenské nemocnice přijel v doprovodu ochranné služby a dcery Kateřiny Zemanové. Při chůzi jej podpírali osobní strážci. Ke svému pobytu v nemocnici se přítomným novinářům nevyjádřil.

Den před tím (16. října 2019) prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že se jedná o čtyřdenní rekondiční pobyt. Podle jeho slov se v žádném případě nejednalo o reakci na nic akutního, ani žádný vážný zdravotní problém. Prezident chtěl být v pořádku na oslavy státního svátku 28. října. Dcera Kateřina, která žila tou dobou v zahraničí, byla v poslední době několikrát viděna v blízkosti svého otce. Do nemocnice měla k Zemanovi přístup pouze rodina.

Po čtyřech dnech, v neděli 20. října 2019, Zeman Ústřední vojenskou nemocnici opustil a zamířil do Lán, podle lékařů byl v dobré kondici, v nemocnici nepodstoupil žádný zákrok.

Zdravotní problémy na podzim 2021

V září 2021 strávil 8 dní v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), jednalo se do té doby o jeho nejdelší pobyt v nemocnici za celou dobu výkonu jeho prezidentské funkce. V té době se začaly ve velké míře objevovat rozličné spekulace o jeho zdravotním stavu.

Znovu byl Zeman hospitalizován v neděli 10. 10. 2021. „Pan prezident Miloš Zeman je hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (1. LF UK) a ÚVN, kde o něj pečuje tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči,“ uvedla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Hrad však s informacemi o zdravotním stavu hlavy států šetří, což nechává prostor pro spekulace na téma, jak na tom skutečně prezident Zeman je.

Články