Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Vlastimil Válek je český politik a lékař – radiodiagnostik, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a od roku 2019 místopředseda TOP 09.

Narodil se 17. května 1960 v Brně.

Kariéra

Dětství prožil v Poštorné a v Břeclavi, kde vystudoval gymnázium. Poté absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě UJEP v Brně (dnes Masarykova univerzita). Promoval 1985 a získal titul MUDr.

1985 nastoupil jako lékař do Fakultní nemocnice Brno-Bohunice, kde v současnosti vede Kliniku radiologie a nukleární medicíny. Zaměřuje se na diagnostiku a léčbu v oblasti nádorů břicha, sám je průkopníkem některých metod. Publikuje ve významných českých i zahraničních zdravotnických časopisech, píše odborné monografie, pravidelně přednáší na prestižních zahraničních kongresech a univerzitách.

Od 2012 je náměstkem ředitele Fakultní nemocnice Brno pro společné vyšetřovací a léčebné složky. Pro období 2014 až 2017 byl zvolen předsedou České radiologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Od 1993 také působí na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, kde se věnuje výzkumu a výuce budoucích lékařů. Zastává pozici profesora radiologie. Angažuje se rovněž jako předseda jejího Akademického senátu.

Vedle lékařské profese se věnuje pomoci zrakově postiženým – pravidelně spoluorganizuje Běhy radiologů pro Světlušku. Žákům základních škol přibližuje medicínu a studium na Masarykově univerzitě prostřednictvím projektu Stojí za to se učit. Působil v mezinárodní organizaci Červený kříž, po roce 1989 byl ještě jako mladý lékař krátce republikovým místopředsedou této organizace.

Do politiky vstoupil, když byl v komunálních volbách 2010 zvolen jako nestraník za TOP 09 zastupitelem Městské části Brno-Líšeň. 2013 do TOP 09 oficiálně vstoupil, ve volbách 2014 mandát zastupitele městské části obhájil, když vedl v Líšni stranickou kandidátku.

V krajských volbách 2012 byl ještě jako nestraník za TOP 09 zvolen na kandidátce subjektu TOP 09 a Starostové pro Jihomoravský kraj zastupitelem tohoto územního celku. Původně byl na 24. místě kandidátky, ale vlivem preferenčních hlasů skončil třetí. Ve volbách 2016 post krajského zastupitele obhajoval už jako člen TOP 09 na kandidátce subjektu TOP 09 s podporou starostů a Žít Brno, ale neuspěl.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2013 kandidoval jako člen TOP 09 v Jihomoravském kraji, ale neuspěl (skončil jako první náhradník). Ve volbách 2017 byl lídrem TOP 09 v témže kraji a byl zvolen poslancem.

V komunálních volbách 2018 do Zastupitelstva města Brna byl lídrem kandidátky TOP 09, tudíž i kandidátem této strany na post primátora města. Jeho mateřská partaj se však do zastupitelstva nedostala. Obhájil ale post zastupitele v městské části Brno-Líšeň, když kandidoval jako člen TOP 09 na kandidátce subjektu SPOLU V LÍŠNI, koalice KDU-ČSL, TOP 09 a nestraníci.

V listopadu 2019 byl zvolen místopředsedou TOP 09 a po rezignaci Miroslava Kalouska v lednu 2021 také předsedou Poslaneckého klubu této strany.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021 kandidoval z pozice člena TOP 09 na 3. místě kandidátky koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) v Jihomoravském kraji a byl opštovně zvolen poslancem. Spekuluje se o něm jako kandidátovi na nového ministra zdravotnictví.

Osobní život

Mezi jeho zájmy patří cimbálová muzika, sborový zpěv, literatura a obecně české umění.

Je ženatý a má čtyři děti.

Články