Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Nenávist mezi dabéry Belmonda: Uražený Jiří Krampol se vysmál hlásku Davida Novotného. Mluví prý jako holčička

Zdroj: Profimedia, koláž eXtra
+ Další 2 fotografie
KRITIKA

Herec Jiří Krampol (83), který se po Janu Třískovi stal dvorním dabérem zesnulého Jeana-Paula Belmonda (†88), nemá moc pochopení pro to, že po jeho nástupu na neoficiální pozici Francouze mluvil i někdo jiný. Vysmál se při tom Davidu Novotnému (52). A není sám.

Jiří Krampol se vysmál, David Novotný prý mluví jako holčička

„Urazilo mě, když jsem viděl film Eso es. Belmondo tam jede na mezinárodní boxerské utkání a během toho zachrání židovskou rodinu. Výborně natočený film. Sám jsem ho nadaboval dvakrát. Asi před rokem a půl jsem to zase zahlédl v televizi a namluvil to za mě někdo jiný. A najednou slyším, že Belmonda mluví nějaký takový chlap (Krampol napodobuje o oktávu vyšší jemný pisklavý hlásek jako holčička – pozn. red.). Jestli mě tím někdo chtěl urazit, tak se mu to povedlo. Bylo to strašné a film to úplně z***vilo,“ řekl eXtra.cz herec.

Podle webu Dabingforum byl film nadabovaný třikrát. Dvakrát opravdu Jeana-Paula Belmonda namluvil Jiří Krampol, jednou v roce 1992 pro VHS kazety, podruhé už o 11 let starší pro televizi Nova. Třetí dabing vznikl v roce 2009, hlavní roli namluvil právě herec David Novotný.

Ten Krampolovi evidentně leží pořádně v žaludku (byť ani přesně neví jeho jméno), protože si na stejnou věc postěžoval už před rokem v 7 pádech Honzy Dědka.

label alt

Názory na dabing Davida Novotného

V diskusi České televize k filmu Eso es je vyloženě smršť jednomyslných negativních komentářů. Všechny kritizují rozhodnutí ČT místo tradičního dabingu s Krampolem pouštět ten, v němž účinkuje herec David Novotný.

„S tímto dabingem nekoukatelné.“ (Radek)

„ČT beru jako záruku kvality a profesionality. Ale při nasazení Belmonda s takovým děsivým dabingem si s touto pověstí dost zahrává. Něco tak strašného a nekoukatelného (neposlouchatelného) by nepustila snad ani TV Barrandov. Vzpamatujte se a příště vraťte Eso es s Krampolem!!!!“ (Radovan)

„Nadabování Belmonda pánem Novotným se mi vůbec nelíbilo a po pár minutách jsem přepnul. Hlas pana Krampola mi zoufale chyběl. (Pavel)

Pohřeb výborné komedie. Připojuji se k ostatním zde diskutujícím. Raději ten film ani nepouštějte.“ (Faust)


Více o tématu

Zkažený film

„Mně to nevadí kvůli tomu, že bych byl namyšlený nebo že bych se domníval, že mám na Belmonda patent. Štve mě to proto, že když se někdo rozhodne, že Krampol už je na tom bůhvíjak nebo že je starej, tak to pak mate diváky. Lidé jsou na mě zvyklí, a když na ně začne mluvit někdo jiný, nelíbí se jim to a film to úplně zkazí,“ řekl eXtra.cz Jiří Krampol.

Louis de Funès? Má osudová chyba

„Ani Louise de Funèse už nemohl dobře nadabovat nikdo jiný než František Filipovský. Jiří Císler nebo Jiří Lábus byli skvělí, ale Filipovského prostě nelze nahradit. Já se k tomu bohužel u pěti filmů taky upsal, dva dopadly jakžtakž, tři hrozně. Považuju to za jednu ze svých největších chyb. Neměl jsem to vůbec dělat,“ sype si Krampol popel na hlavu.

„To samé je s Belmondem. Po mně ho dabovali i Miroslav Moravec, Ladislav Mrkvička, Václav Postránecký, Oldřich Vlach, Vladimír Brabec a spousta dalších lidí. Všichni skvělí dabéři. Ale prostě to není ono. Pro mě byl nejlepší Honza Tříska, ti ostatní byli nezvyk. To lidé nepřijmou,“ dodal.

Kdo Krampola nemá rád

„Myslím si, že to souvisí s tím, že někdo mě v některých studiích nebo televizích nemá prostě rád. Vím o jedné dabingové režisérce, která mě bůhvíproč nesnášela, tak Belmonda dávala zásadně někomu jinému. Jsou to zbytečné žabomyší spory, ale nejvíc to ubližuje televizním divákům,“ přemítá.

Peníze za dabing

A pak si postěžoval na současnou špatnou úroveň dabingu a na peníze, které někdy prý bývají sprosté.

Za Muže z Ria jsem od jedné společnosti za hlavní roli dostal směšných 2,7 tisíce korun hrubého. Taky jsem jim řekl, ať mi už nikdy s takovou sprostou částkou nevolají. Je to urážlivé. Budou to za tu cenu používat dalších sto let,“ dodal Jiří Krampol.

Související články

Další články