Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Zemřel něžný rošťák Jean-Paul Belmondo: Dojemná slova českého dabéra Jiřího Krampola

Zdroj: profimedia, koláž eXtra
+ Dalších 6 fotografií
VZPOMÍNKY

V pondělí 6. září 2021 svět obletěla smutná zpráva o skonu francouzské herecké legendy Jeana-Paula Belmonda (†88). S tím je v Česku nejvíc spjatý hlas Jiřího Krampola (83). Jak dojemně o něm pro eXtra.cz promluvil?

Jean-Paul Belmondo měl kouzlo

„Je to strašně dojemné a smutné. Jean-Paul Belmondo byl herec, kterého miloval celý svět. Sám jsem mu hodně vděčný, zažil jsem díky němu krásný kus života v dabingu. Docela dost jsem se díky tomu seznámil s jeho rolemi a často, když jeho filmy dávají v televizi, se na ně rád dívám. Takové kouzlo osobnosti, jaké měl Belmondo, má málokdo. Měl něco v sobě, něco nepopsatelného, něco navíc,“ řekl eXtra.cz smutný herec a dabér Jiří Krampol.

„Byl to sice už pán v letech, ale stejně je mi to líto. Ale věřím, že prožil krásný a bohatý život,“ myslí si.

Jiří Krampol: Setkání nám nevyšlo

Jiří Krampol se měl se zesnulou francouzskou ikonou potkat hned dvakrát.

Asi před sedmnácti lety měl hostovat v Národním divadle, měl hrát Cyrana. Financoval to nějaký masokombinát. Bylo v plánu, že by tam běžely titulky a měl jsem sedět v zákulisí a synchronně s tím, jak by mluvil, bych ty titulky četl do mikrofonu. Už to bylo domluvené, vypadalo to slibně, ale pak měl mrtvičku, přestal chodit, tak z toho sešlo.

A před pár lety tu byla premiéra dokumentu o něm, který natočil jeho syn. Mluvili jsme přímo s ním. Říkal, že by nebyl problém se s jeho tátou setkat, ale taky se to nakonec bohužel nějak nepovedlo,“ mrzí Krampola.

K divákům se choval skvěle

„Kamarád zubař za ním byl ve Francii v zákulisí po náročném představení, které trvalo asi tři a půl hodiny. Belmondo byl unavený a mohl by říct, ať mu dají všichni pokoj, ale naopak ochotně pózoval, smál se, ptal se, na jakou stranu se má postavit, konverzoval. Byl prý úžasný. K divákům měl neuvěřitelný vztah,“ domnívá se dabér.

Přátelství s prvním dabérem Janem Třískou

Původním dabérem Belmonda byl Jan Tříska (†80), po jeho emigraci se stal novým hlasem Francouze Jiří Krampol. A už mu zůstal.

„S Honzou jsme se o tom, že jsem ho nahradil, nikdy, ani později, nebavili. Nebyl důvod. Ale určitě mi to nevyčítal. Neměl k tomu důvod. Byli jsme kamarádi. Vždyť jeho dcera u nás s Haničkou doma bydlela několik měsíců. Měli jsme dobrý vztah,“ dušuje se herecký nestor.

A kterého filmu si váží nejvíc? „Je jich několik. Strašně rád mám například Zvíře nebo Veselé Velikonoce,“ říká.

Související články

Další články