Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Francouzský herec Louis de Funès, celým jménem Louis Germain David de Funès de Galarza, se narodil 31. července 1914 ve městě Courbevoie nedaleko Paříže. Zemřel 27. ledna 1983 ve věku 68 let v Nantes.

Nejznámější role:

Na svět přišel jako nejmladší ze tří dětí v rodině španělského soudce, který přijel do Francie obchodovat s klenoty. Už od dětství tíhl k umění – věnoval se hře na klavír a kreslení. V 11 letech stanul poprvé na divadelním jevišti. Bavil diváky v představení nacvičeném k výročí založení gymnázia, na které chodil. Ukázalo se však, že hra na klavír mu šla lépe než studia a školu nedokončil. Místo toho se rozhodl vyučit řemeslu a nastoupil na kožešnické učiliště. Dlouho mu to však nevydrželo. Později to zkusil jako fotograf, průmyslový kreslíř, aranžér, prodavač a účetní.

V roce 1936 se oženil s Germaine Carroyer, se kterou měl syna Danila. Jejich manželství skončilo o šest let později rozvodem. Za jeho rozpadem stála zcela jistě i tíživá finanční situace.

Louis si přivydělával hraním na klavír po barech. Štěstím pro ně bylo, že se mu podařilo získat stálé zaměstnání jako klavírista v baru Horizont na Montmarteru. Právě zdě potkal svou budoucí druhou ženu. Jeanne Barthelémy de Maupassant, praneteř slavného spisovatele Maupassanta, si vzal v roce 1943 a zůstal s ní až do smrti. Měli spolu syny Patricka a Oliviera, který šel v otcovým šlépějích a proslavil se také jako herec.

Louis bavil osazenstvo baru nejen svou hrou na klavír, ale také svou mimikou. Jeho grimasy slavily úspěch, z čehož měl Louis radost. Bavit lidi jej bavilo a jednoho dnes se rozhodl přihlásit do hereckého kurzu. Bylo mu skoro 30 a s divadlem měl jen minimální zkušenosti. Jeho první větší role přišla v roce 1953, když účinkoval v kabaretu. Dostalo se mu přezdívky „Muž čtyřiceti tváří za minutu“.

Jeho filmová kariéra měla pomalý rozjezd, ztvárnil mnoho malých rolí, než v roce přišel v roce 1956 režisér Maurice Régamey s nabídkou hlavní role ve filmu Comme un cheveu sur la soupe (česky Smolař). Slavil úspěch. Louis vou první filmovou cenu - Velkou cenu smíchu. A další úspěšné role byly před ním.

Zlomový byl rok 1964, kdy hrál v prvním filmu o četníkovi ze Saint-Tropez, ve kterém hrál po jeho boku Michel Galabru Úspěch slavil také Velký flám (1966), který patřil po dlouhou dobu mezi nejnavštěvovanější snímek francouzských kin. Hrál s Jeanem Maraisem v sérii Fantomas a s Jeanem Gabinem ve filmu Tetovaný (1968). Populární je také adaptace divadelní hry Oskar (1967).

Louis patřil na přelomu 60. a 70. let mezi nejúspěšnější francouzské herce. U nás k jeho popularitě přispěl výrazně dabing skvělého českého herce Františka Filipovského

Jeho posledním z velkého množství filmů byla poslední část četnické série Četník a četnice (1982). Herec měl problémy se srdcem a po skončení natáčení tohoto snímku prodělal infarkt, na který 27. ledna 1983 zemřel.

Články