Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Česko-americký herec Jan Tříska se narodil 4. listopadu 1936 v Praze. Zemřel 25. září 2017 ve věku 80 let tamtéž.

Nejznámější role

Jan Tříska byl fenomenální český divadelní a filmový herec. Byl úspěšný na divadelních prknech a na filmovém plátně nejen ve své rodné zemi, ale také ve Spojených státech, kam emigroval. Nezapomenutelný je především jeho Igor Hnízdo ve snímku Obecná škola

Jan Tříska se chtěl původně stát tanečníkem, ale když jej slyšel recitovat Karel Höger rozmluvil mu to a mladík šel studovat herectví. V roce 1959 dokončil studium na pražské DAMU Již v době studií hrál v inscenacích na scéně Národního divadla Po absolvování DAMU se stal nejmladším členem činohry tohoto našeho nejznámějšího divadla.

V Národním divadle se setkal s osobitým režisérem Otomarem Krejčou, se kterým založil Divadlo Za branou.

Na filmovém plátně se poprvé objevil ve snímku Váhavý střelec (1956), kde ztvárnil roli hodináře Martina. Za svůj život ztvárnil mnoho filmových i divadelních rolí. Z počátku své kariéry byl vyhledávaným „pohádkovým“ hercem.

Větší role začal dostávat ve druhé polovině 60. let. Jedna z jeho prvních zásadních rolí přišla se snímkem Lidé z maringotek (1966). Oblíbeným se stal i díky roli Široka v televizním seriálu Záhada hlavolamu.

Zcela zásadním v jeho životě byl rok 1977, kdy emigroval do Kanady a později do Spojených států. Zde postupem času dostával jak divadelní, tak filmové role. Zahrál si například ve dvou amerických filmech režiséra Miloše Formana Ragtime a Lid versus Larry Flynt.

Po roce 1989 se zase začal objevovat v českých filmech. Hrál například v Obecné škole Želarech Hranařích a řadě dalších. Vrátil se i do českého divadla. V roce 2002 ztvárnil postavu krále Leara v rámci Letních Shakespearovských slavností

Jan Tříska zemřel 25. září 2017 v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Podlehl následkům zranění, která utrpěl dne 23. září 2017 při nešťastném pádu z pražského Karlova mostu. Dle zjištění se nejednalo o sebevraždu, ale nešťastnou náhodu. Herci vymstil jeho rituál návštěvy Karlova mostu, který dělal před natáčením každého nového filmu. K tragédii došlo krátce před plánovaným začátkem natáčení filmu Jiřího Mádla Na střeše, ve kterém měl hrát Tříska hlavní roli.

Osobní život

V roce 1968 si vzal za ženu herečku Karlu Chadimovou se kterou žil až do své smrti. Chadimová hrála ve filmech Pět z milionu, Místenka bez návratu, Hra bez pravidel, Znamení Raka či Markéta Lazarová.

Narodily se jim dcery Karla Třísková a Jana Třísková

Články