Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Koronavirus u sousedů: Na Slovensku leží muž s podezřením z nákazy

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Covid-19
Slovenští lékaři v tuto chvíli nechávají testovat krev muže, který se vrátil z dovolené z Thajska. Prý se snažil pomoci Asiatce a je možné, že se nakazil koronavirem. Na Slovensku to samozřejmě není první případ s podezřením na infekci tímto virem, avšak žádný dosud nebyl potvrzen. Paradoxem je, že ve čtvrtek si nemocnice nacvičovala příjem pacienta s koronavirem.

Během jediného dne se řádění koronaviru opět podepsalo na životech, počet obětí se zvedl o 121 lidí a nakažených je o dalších pět tisíc víc. Kromě Číny se nemoc rychle nešíří, tvrdí Světová zdravotnická organizace. Výjimkou je výletní loď nacházející se v japonském přístavu, kde se nemoc potvrdila u 218 lidí. Slovenští lékaři už taktéž nahlásili podezření na infekci virem Covid-19.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Příznaky koronaviru

V nemocnici na Slovensku, přesněji v Nitře, ve čtvrtek hospitovali třicetiletého muže z Galanty, který byl donedávna dovolené v Thajsku se svými přáteli. Prý poskytl na letišti v Thajsku první pomoc Asiatce, když omdlela. Muž trpěl vysokými horečkami a respiračními obtížemi. Hygienici obvolali všechny, se kterými mohl muž přijít do styku po návratu z dovolené.

„Věnuje se mu vyčleněný personál, přičemž jsou zajištěna všechna opatření na ochranu zdravotnického personálu a ostatních pacientů. Kolem páté hodiny ranní byly pacientovy vzorky odeslány na Úřad veřejného zdraví do Bratislavy, pacient je stabilizován,“ uvedla mluvčí nemocnice Tatiana Timková.

Negativní výsledky

Mluvčí zdravotnického resortu Zuzana Eliášová uvedla, že bylo laboratorně vyšetřeno 41 osob s podezřením na koronavirus. Všechny výsledky byly negativní, včetně vyšetřovaného Slováka.

Žádné poprvé

Není to ale první případ. Ve čtvrtek z nemocnice propustili pacientku, která se před necelým měsícem vrátila z Číny. U jednatřicetileté Asiatky virus nepotvrdili. Ženu přivezl řidič s rouškou a byl navlečen do ochranného obleku z urgentního příjmu v Nových Zámcích. Podle mluvčích novozámecké nemocnice měla žena příznaky koronaviru. Urgentní příjem po jejím odchodu uzavřeli a preventivně vydesinfikovali.

Související články

Další články