Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Vztek na slovenských hranicích: Lidé je projížděli přes zákaz, chystá se pruh pro očkované

Vztek na slovenských hranicích: Lidé je projížděli přes zákaz, chystá se pruh pro očkované
Zdroj: Profimedia
Přechod hranic

Slovenská policie po zintenzivnění kontrol dodržování karanténních povinností zřídí zejména na velkých hraničních přechodech zvláštní jízdní pruh pro cestující, kteří byli očkováni proti covidu-19. ČTK o tom dnes informovala mluvčí policejního prezidia Denisa Bárdyová. 

"Tam, kde je to možné, zejména na velkých silničních přechodech, bude vytvořen co největší možný počet jízdních pruhů a jeden bude určen pro očkované osoby," uvedla slovenská policejní mluvčí Bárdyová.

Od nadcházejícího pátku bude Slovensko až na výjimky vyžadovat při vstupu do země karanténu od lidí neočkovaných proti covidu-19. Šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) a expremiér Robert Fico uvedl, že poslanci nechají zmíněné nařízení přezkoumat ústavním soudem. Česká diplomacie dala najevo, že slovenský postup komplikuje situaci v pohraničí a že o tom chce s Bratislavou jednat.

Od pondělí slovenská policie v souvislosti s dřívějším rozhodnutí vlády začala na vybraných hraničních přechodech kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země či splnění podmínek na uplatnění výjimky z karantény. Menší hraniční přechody byly uzavřeny.

Omezení na některých místech doslova rozzuřilo jak Čechy, tak Slováky. Například mezi obcemi Moravské Lieskové a Strání na silnici I. třídy bylo rušno. Když policisté a vojáci odešli na oběd, podle portálu TN.cz naštvaní lidé odsunuli zátarasy a několik minut projížděli bez kontrol.

Došlo i na protesty

Podle slovenských médií pak v pondělí protestovalo asi 300 lidí na hraničním přechodu s Českem Vrbovce - Velká nad Veličkou proti jeho uzavření pro dopravu. Jde o jeden z menších hraničních přechodů, které vláda uzavřela v zájmu jednodušší kontroly osob překračujících hranice.

"Přitvrzení proticovidových opatření na slovenské straně hranic způsobuje v pohraničí nemalé komplikace. Naše vlády jsou v kontaktu. S mým slovenským kolegou Ivanem Korčokem jsme se dohodli, že předložíme seznam nejpalčivějších problémů, které nastaly a je nutné je řešit," napsal dnes na Twitteru český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Slovensko se bojí mutací

Zatímco v současnosti turistům při cestách na Slovensko z Česka a z dalších asi čtyř desítek zemí stačí potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, od pátku se karanténě vyhnou cestující, kteří byli očkováni proti covidu-19. Výjimka z karantény bude platit pro některé profese či pro tranzit cestujících přes Slovensko. V přechodném období se karanténě vyhnou i ti neočkovaní lidé, již přes hranice dojíždějí za prací. Zpřísnění režimu na hranicích Bratislava zdůvodnila snahou zamezit šíření nakažlivější koronavirové mutace.

Slovenská policie po poledni informovala, že policisté na hranicích odbavují cestující průběžně. Upozornila ale na možnost zdržení hlavně ráno a odpoledne. V pondělí se vytvářely kolony na dálničním slovensko-maďarském hraničním přechodu Čunovo - Rajka u Bratislavy.

Fico sbírá podpisy

Expremiér Fico ohlásil, že jeho strana sbírá podpisy pod návrh, aby ústavní soud přezkoumal vyhlášku hlavního hygienika, na jejímž základě nebude karanténa při vstupu na Slovensko vyžadována zejména od cestujících očkovaných proti covidu-19. Fico tvrdil, že vyhláška je v rozporu s ústavou, protože podobné povinnosti lze podle něj zavést jen zákonem. Zmínil rovněž, že podle ústavy má každý slovenský občan právo na svobodný vstup do země. Opozice během dřívější silné vlny koronavirové nákazy neuspěla u ústavního soudu s návrhem na zrušení tehdy platného nouzového stavu a zákazu vycházení.

Burešová a Forejt podobu nezapřou: Fanoušci si spletli Evu s Přemkem

Související články

Další články

Nejnovější kauzy