Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jiří s těžkým průběhem covidu: Chytil jsem to mezi postelí a ledničkou, nefungoval mi mozek

Jiří s těžkým průběhem covidu: Chytil jsem to mezi postelí a ledničkou, nefungoval mi mozek
Zdroj: Facebook
Koronavirus
Koronavirus je téma, které rozpolcuje nejen Česko, ale i celý svět. Jedním z nejčastěji probíraných témat je vážnost nevyzpytatelné nemoci. Někteří lidé i odborníci ho přirovnávají k lehčí chřipce, jiní zase k život ohrožujícímu viru. Pravdou je, že většina nakažených má jen mírný průběh, lidé často ani nepoznají, že jim něco je. Zároveň ale existuje řada lidí, které koronavirus zasáhl s naprosto nečekanou razancí. O tom se přesvědčil i Jiří T. (34), který musel být v kritickém stavu převezen do nemocnice a lékaři mu oznámili, že s následky koronaviru bude bojovat ještě několik měsíců.

Výrazná část lidí koronavirus zlehčuje, někteří pak dokonce odmítají jeho existenci. To je těžko pochopitelné pro Jiřího T., kterého covid-19 dostal až do nemocnice. Proto se rozhodl podělit se o svůj příběh na sociálních sítích. "Koronavirus existuje a je to dost zákeřná svině. Na věku jí nezáleží, může vám být i 20 nebo 34 jako mně. Jen on rozhodne, kdo si vytáhne černého Petra," napsal Jiří na Facebooku.

Jiří si bohužel černého Petra opravdu vytáhl a po týdenním boji s nemocí doma musel být v těžkém stavu převezen do nemocnice. Paradoxní přitom je, že vůbec netuší, kde k nemoci přišel. "Chytl jsem to asi někde mezi postelí a ledničkou," napsal Jiří s nadsázkou. Kvůli zlomené noze se totiž léčil doma a nikam nevycházel.

Začal vykašlávat krev

"První příznak byl, že mi odešla chuť a čich, večer se přidala horečka 38,5 a zimnice. Následoval kašel a nekonečné zvracení, kdy to nemělo ani konce. Nejhorší je boj s horečkou, nezabíral žádný prášek, celé noci a dny jsem měl i 39, zimnice a spal jsem třeba hodinu každý den a modlil se, ať už to přejde," popsal Jiří prvotní příznaky.

Zákeřná nemoc ale náhle přidala na obrátkách. "Poslední noc jsem nespal skoro vůbec, neměl jsem ani chuť jíst, vše šlo hned ven a tu noc bylo poslední kapkou, že mi přestal fungovat i mozek, jak má, tělo ten den už řeklo, že další noc nezvládne. Nedokázal jsem pomalu ani stát, dojít na WC, za ty dny jsem ztratil 6 kg na váze," vysvětlil Jiří, proč si musel zavolat sanitku. V nemocnici se vše ještě zhoršilo a začal vykašlávat krev.

Stav se zlepšil až po podání remdesiviru

Koronavirus totiž kromě trávicího ústrojí napadl hlavně plíce a Jiří se nadechne jen na 40 %. Podle doktorů potrvá jejich zotavení několik měsíců. Fit prý rozhodně nebude dřív než na konci roku. Jelikož má Jiří velmi těžké příznaky a nic mu na nemoc nezabíralo, podávali mu lékaři experimentální remdesivir se silnými antibiotiky. To po čtyřech dnech zabralo a Jiřího zdravotní stav se trochu zlepšil.

"Je pravda, že 85 % to skoro nepozná, 10 % má nějaké příznaky, ale těch 5 % to poznají neuvěřitelně a to, co prožívám já, bych nikomu nepřál. A to nemám nejhorší průběh," vysvětlil Jiří. Proto se taky o vše podělil na sociálních sítích, přeje si, aby lidé koronavirus nepodceňovali. "Prosím vás, fakt se snažte toho nějak vyvarovat," apeluje Jiří.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy