Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Epidemiolog Rastislav Maďar: Roušky by měly být od podzimu povinné

Epidemiolog Rastislav Maďar: Roušky by měly být od podzimu povinné
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Návrat roušek?
Podle epidemiologa Rastislava Maďara bude nutné nosit od podzimu roušky. Zavést by se měly preventivně už v říjnu, aby se minimalizovala očekávaná druhá vlna koronaviru. Navíc se musí zamezit tomu, aby se nemoc dostala mezi starší lidi.

Roušky by měly být od října povinné ve všech vnitřních budovách i MHD. Rastislav Maďar to hodlá navrhnout spolu s dalšími epidemiology ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi V pořadu 20 minut Radiožurnálu upozornil, že nejde o oficiální stanovisko, ale zatím pouze o jeho názor.

„Musíme zabránit šíření viru mezi rizikovými skupinami, jako jsou starší lidé, zbytek populace se nemusí stresovat,“ řekl Maďar a dodal, že roušky jsou především opatřením, které má zamezit přehlcení nemocnic. Zároveň by se tím i snížil počet jiných respiračních onemocnění. "Těch respiračních viróz musíme mít co nejméně, aby se to pak netlouklo s případnou další vlnou koronaviru," vysvětlil Maďar.

Podle něj právě roušky pomohly na jaře tomu, že bylo obecně velmi málo jiných respiračních onemocnění. Výjimkou byl koronavirus. Nemocnice tak mohly stíhat bojovat s novou nemocí a nepřeplnily se jednotky intenzivní péče. A právě to by se mohlo stát na podzim, například s příchodem chřipkové epidemie. Ta sice nedostane do nemocnice mladší lidi, u starších a nemocných už to ale tak jednoduché není.

Zároveň upozornil, že mladí lidé mají zůstat v klidu. Pro všechny pak platí, že by při sebemenším projevu příznaků měli zůstat doma, byť jen preventivně.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy