Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Vzpoura na Slovensku: Hospodským došla trpělivost, restaurace otevírají i přes zákaz

Vzpoura na Slovensku: Hospodským došla trpělivost, restaurace otevírají i přes zákaz
Zdroj: Profimedia.cz, Archiv
Koronavirus
Koronavirová situace na Slovensku je čím dál víc napjatá. V zemi totiž stále platí, že musí být restaurační podniky zavřené, a to i přesto, že počty nakažených klesají. Majitelé desítek stravovacích provozoven se tak, navzdory vládním nařízením, rozhodli ode dneška otevřít. K nim se nakonec přidala i řada fitness center.

Majitelům restaurací na Slovensku dochází trpělivost a požadují, aby vláda povolila otevření gastropodniků tak, jak se to stalo v Česku. Pro některé podnikatele pak byla situace natolik neúnosná, že se rozhodli otevřít ode dneška, a to navzdory zákazu. A rozhodně nejde jen o pár podniků, jen v Košicích jich je kolem 40.

„Situace je neúnosná, nedokážeme zvládnout druhou vlnu, nemáme na nájem a musíme propouštět zaměstnance,“ postěžovali si ve svém prohlášení signatáři iniciativy Bojujeme za gastro. I proto se řada majitelů restaurací rozhodla podstoupit riziko pokuty. Ekonomická situace je totiž zahnala do kouta.

Strach z pokuty jde stranou

K restauracím se rozhodli přidat také majitelé fitness center, kteří řeší stejné problémy. Ode dneška tak otvírají desítky posiloven. „Je velmi neobvyklé postupovat tímto způsobem, ale pro ty lidi neexistuje jiná možnost. Strach je v tomto případě druhořadá věc,“ uvedl šéf unie fitness center Pavel Kiseľ. Majitelé si přitom podle něj uvědomují, co jim hrozí.

Od unie fitness center ale obdrželi manuál pro případ kontroly. Podle něj hrozí majitelům pouze pokuta, policie ale nemá právo podnik zavřít, byť by tak měl oficiální postup vypadat. Fitness centra se totiž opírají o analýzu vypracovanou právníky, podle které bylo nedávně prodloužení nouzového stavu nezákonné. Zpětně by tak podnikatelé měli vysoudit i případnou pokutu.

Matovič otevření odsoudil

Stravovací podniky i fitness centra dopředu avizují, že nehodlají nijak bojkotovat ostatní vládní nařízení, jako jsou povinné rozestupy či roušky. Na jejich dodržovaní budou trvat u všech zákazníků. Razantní krok podniků už odsoudil premiér Igor Matovič. „Svoboda bez zodpovědnosti vede k anarchii. Pokud restaurace a fitness centra tohle udělají, tak zavedou anarchii,“ upozornil Matovič, který ale nehrozil žádným postihem.

Související články

Další články