Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Koronavirus ohrožuje olympiádu v Tokiu: Sportovci se přesouvají tisíce kilometrů daleko

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
OH 2020
Nebezpečný koronavirus, který zabil v Číně už přes sto lidí, vážně ohrožuje i konání Letních olympijských her 2020, které má hostit Tokio. Už nyní se několik kvalifikací přesunulo z Číny do jiných zemí. Organizátoři her nechtějí nic podcenit a Číně, odkud smrtící virus pochází, se chtějí vyhnout obloukem.

Letní olympijské hry se uskuteční sice až za půl roku, už nyní se ale konají kvalifikace sportů, které se měly konat na území Asie. Kvůli šíření koronaviru, kvůli kterému zemřelo už více než sto lidí, se budou kvalifikace některých sportů přesouvat.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Daleko od Číny

V samotném ohnisku nákazy, čínském městě Wu-chan, se měla konat kvalifikace boxu. Kvůli strachu z nákazy byla ale zrušena a kvalifikační turnaj boxerů se přesunul až do dvanáct a půl tisíce kilometrů vzdáleného Senegalu. Ve Wu-chanu se mělo odehrát i několik zápasů kvalifikace fotbalového turnaje žen, stejně jako jeden z turnajů byl přeložen z Nan-ťingu do Sydney.

Přemístění se týká i jedné ze skupiny basketbalistek. Olympijský kvalifikační turnaj, který se měl hrát v Číně ve městě Fo-šanu, se přesunul do Bělehradu. "Mezinárodní basketbalová federace (FIBA) analyzovala vývoj situace s šířením koronaviru a výkonný výbor rozhodl turnaj přeložit,“ uvádí FIBA na svých webových stránkách.

Rizika spojená s dopravou

Zrušeno bylo i halové mistrovství Asie v atletice, které mělo hostit město Chang-čou, nebo Hongkongský maraton. Situaci v Číně pečlivě sleduje světová federace a její vedení je podle časopisu Athletics Weekly v úzkém kontaktu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Stejně tak situaci sleduje Japonsko, které začíná být velmi opatrné, co se týká transportu sportovců i turistů do dějiště olympijských her. "Musíme být velmi opatrní a sledovat, jaké infekční choroby se na olympijských hrách v Tokiu mohou objevit," uvedl prezident japonské asociace pro infekční choroby Kazuhiro Tateda minulý týden na mimořádném zasedání.

Podle posledních oficiálních informací podlehlo koronaviru nejméně 130 lidí, přičemž je zhruba 6000 nakažených. Nejhůře zasažena je provincie Chu-pej, jejíž je Wu-chan metropolí.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články