Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Pokuta za urážku zdravotníka: Velký přehled covidových opatření v zemích Evropy

Po Česku vznikají nová očkovací centra bez předchozí registrace.
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Počet lidí nakažených koronavirem znovu prudce stoupá. Pročtěte si, jaká opatření zavádějí evropské země. Věděli jste například, že na Slovensku budete nově platit pokutu za urážku zdravotníka? Německo nově zařadilo na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí Česko a Rakousko. A v naší zemi se uvažuje o tom, že si do restaurací budou moci sednout jen očkovaní nebo lidé půl roku po prodělání covidu.

Česko

Vláda ve středu rozhodla, že od 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Pravidelné testování budou muset podstoupit všichni neočkovaní zaměstnanci, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Testování se bude opakovat jednou týdně, první testy musí být provedeny do 22. listopadu.

Vláda dál zvažuje povolit účast na kulturních a sportovních akcích jen pro očkované, stejně tak vstup do restaurací by byl pouze pro očkované nebo pro lidi do půl roku po prodělání nemoci.

Rakousko

Rakousko čeká celostátní lockdown pro neočkované, o jehož podobě se definitivně rozhodne v neděli. Zavést drastická opatření pro lidi, kteří nejsou očkovaní ani covid-19 v nedávné době neprodělali, se doposud chystaly jen Horní Rakousy sousedící s Jihočeským krajem. Nakonec se opatření bude týkat celé země.

Německo

Německo na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí nově zařadilo ČR, ale také Rakousko. Zpřísněné epidemické hodnocení zkomplikuje cestování především neočkovaným, od nichž bude vyžadována karanténa. Povinnost izolace se ovšem nebude vztahovat na krátké cesty, jejichž délka nepřesáhne 24 hodin, nebo na každodenní dojíždění za prací a studiem. Neočkovaní pendleři dojíždějící do Německa se ale budou muset dvakrát týdně testovat. Od soboty se v Německu obnovuje bezplatné testování, které skončilo v polovině října.

Nizozemsko

K částečné uzávěře se od soboty vrátí Nizozemsko, kde vláda rozhodla o omezení otvíracích hodin obchodů a restaurací a doporučuje práci z domova. Vláda dál nařídila, že se s okamžitou platností mají omezit soukromé návštěvy v domácnostech tak, že najednou smějí přijít nanejvýš čtyři další osoby. Zkrátí se také otevírací doba obchodů a restaurací, sportovní utkání budou bez diváků. Zaměstnavatelé mají v co nejvyšší míře umožnit práci z domova.

Slovensko

Na Slovensku stoupá zájem obyvatel o očkování. V posledních sedmi dnech bylo na pětimilionovém Slovensku podáno 17.902 prvních dávek vakcín proti covidu-19. To je nejvyšší počet nově očkovaných za týden během nynější třetí vlny koronavirové nákazy. Slovenský parlament dále rozhodl, že úřady budou moci nařídit, aby vstup zaměstnanců do firem a zákazníků do provozů byl podmíněn předložením zejména covidového certifikátu. Nově budou za urážky či znevažování zdravotníků hrozit pokuty do 1500 eur (37.900 korun).

Dánsko

Kvůli stoupajícím denním přírůstkům koronavirových nákaz obnovilo Dánsko elektronické covidové pasy, jimiž se lidé musí prokazovat například při vstupu do restaurací, nočních klubů či kaváren.

Anglie

Ve Velké Británii bude od 1. dubna platit povinné očkování zdravotníků.

Francie

Ve Francii platí povinné očkování pro všechny zdravotníky alespoň jednou dávkou vakcíny od poloviny září.


Související články

Další články