Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

V ČR přibylo téměř 50 tisíc nakažených. Ve Wu-chanu objevili vědci nový koronavirus

Ve Wu-chanu vědci objevili nový korinavirus
Zdroj: profimedia
Koronavirus

Testy v pátek odhalily 47 220 nových případů covidu-19 v Česku. Byl to druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V mezitýdenním srovnání stoupl počet nově nakažených o více než tři čtvrtiny. Přibývá také hospitalizací s covidem. V čínském Wu-chanu navíc vědci objevili nový a potenciálně i nebezpečnější koronavirus, který je známý jako NeoCoV. Experti se domnívají, že je smrtelnější a přenosnější než dosud známé varianty viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, jak informovaly Novinky.

Kromě více než 47 000 nových případů zaznamenali čeští hygienici za pátek také 8000 lidí s podezřením na opakovanou nákazu koronavirem. Byla to zhruba polovina počtu ze čtvrtka, kdy ale statistiku ovlivnilo jednorázové započtení nenahlášených reinfekci z předchozích dní.

Důvodem poměrně vysokých počtů opakovaných nákaz z poslední doby je podle odborníků šíření varianty omikron, která snadněji překonává imunitu získanou proděláním nemoci či očkováním. Podíl varianty omikron na celkovém počtu odhalených případů infekce činí podle Státního zdravotního ústavu více než 98 procent.

Za poslední týden přibylo v Česku 2224 nových případů koronavirové infekce v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to dosud nejvyšší hodnota sedmidenní incidence. Významně k ní přispělo rekordních 54 688 nových případů z této středy.

Nejrychleji se šíří v Praze

Nejrychleji se infekce šíří v Praze a Středočeském kraji. Na 100 000 obyvatel tam připadá 2914, respektive 2636 nových případů za posledních sedm dní. Naopak na Vysočině je to 1728 případů. Nižší incidenční číslo než 2000 vykazuje pět ze 14 krajů.

V nemocnicích bylo v pátek v souvislosti s covidem 2128 pacientů. Oproti čtvrtku stoupl počet hospitalizací o 27 a v mezitýdenním srovnání o více než 490. Stále ale ubývá pacientů s těžkým průběhem onemocnění. V pátek 184, o 34 méně než v poslední pracovní den předchozího týdne.

Od začátku epidemie v březnu 2020 se novým typem koronaviru prokazatelně infikovaly téměř tři miliony lidí. Zemřelo 37 168 z nich. Za poslední týden připadá v průměru na každý den 17,5 případu úmrtí. Denní průměr od začátku ledna je přibližně 32 případů a v prosinci to bylo 95.

Nový koronavirus ve Wu-chanu

Kromě toho objevili vědci v čínském městě Wu-chan nový koronavirus, který by mohl být potenciálně nebezpečnější než covid-19. Studie se však zatím nachází ve fázi preprintu, kdy neprošla recenzí. Bude tak za potřebí mnoha dalších výzkumů, aby bylo možné dělat závěry.

Nový koronavirus s názvem NeoCov byl objeven v Jihoafrické republice u netopýrů a zatím se nepřenesl na člověka. Dle čínských vědců se tak ale zanedlouho stane. „Vir je vzdálen jednu mutaci od přenosu na člověka,” stojí ve studii, jak informoval portál Novinky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy