Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Nakažených covidem přibývá, nemocnice znovu zavádějí speciální opatření

Koronavirus: Nemocnice zavádějí opatření
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Koronavirus opět sílí, a tak se znovu dostávají do popředí opatření. V jednotlivých krajích hygienici postupně zavádějí alespoň nošení respirátorů ve zdravotnických zařízeních, ovšem plošná opatření zatím žádná nejsou, jak uvádí Česká tisková kancelář.

Fakultní nemocnice v Plzni nařídila od středy 3. srpna povinnost používat respirátory minimálně třídy FFP2 na ochranu nosu a úst. Platí to pro všechny návštěvníky a pacienty přicházející do ambulantních prostor nemocnice. „Návštěvy hospitalizovaných na JIP, lůžkách LDN a klientů pobytové sociální péče jsou možné pouze po předchozí domluvě s ošetřujícím personálem,“ uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Potvrzených případů nákazy koronavirem přibývá a zakročit se rozhodl také Zlínský kraj. Za uplynulý týden bylo 980 nakažených, v předchozích sedmi dnech 802, o týden dříve bylo nově nakažených 508, stojí na webu ministerstva zdravotnictví. Hygienici doporučili ve Zlínském kraji nošení respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních, což platí pro zaměstnance, pacienty i návštěvy.

Nemocnice vydávají doporučení

V Ústeckém kraji též přibylo potvrzených případů nákazy. Konkrétně 1073 za poslední týden, což je asi o 130 více než ve stejném období před týdnem. Společnost Krajská zdravotní, která spravuje sedm nemocnic v kraji, s ohledem na situaci doporučila lidem nosit respirátory nebo roušky v čekárnách a při návštěvách lůžkových oddělení zdravotních zařízení.

Stejné je to i v Královéhradeckém kraji, situace v nemocnicích je však klidná. Podle webu ČTK nejsou v nemocnicích v tomto kraji žádná plošná omezení ani opatření a nemocnice jsou v plném provozu. Doporučené je však nošení ochrany úst a nosu u každého, kdo má příznaky respiračního onemocnění.

Další nemocnice zakazují návštěvy

Nemocnice v Hranicích na Přerovsku rovnou zakázala návštěvy na všech jednolůžkových odděleních, aby před infekcí ochránila pacienty a personál. Preventivní opatření platí až do odvolání. Kvůli zhoršené epidemické situaci zavedla preventivní opatření také další zdravotnická zařízení v kraji. „V současné době platí zákaz návštěv v prostějovské nemocnici na interně A, chirurgii B, neurologickém oddělení a infekčním oddělení. V přerovské nemocnici i ve šternberské nemocnici je zákaz návštěv na interním oddělení. Zároveň platí, že návštěvy mohou být na jednotlivých odděleních upraveny s ohledem na aktuální epidemickou situaci, proto doporučujeme sledovat internetové stránky nemocnic,“ uvedl pro ČTK mluvčí společnosti Agel Adam Knesl.

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 40.500 lidí. V poslední době se počet obětí začal opět zvyšovat. V červenci zemřelo s covidem více lidí než za červen a květen dohromady. Například v neděli bylo obětí 18, což byl nejvyšší počet za jeden den od dubna. Na pondělí zatím připadá šest úmrtí, údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy