Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Janeček promluvil pro eXtra.cz: Matematika mi pomáhá, ale v manželce jsem se přepočítal

Janeček promluvil pro eXtra.cz: Matematika mi pomáhá, ale v manželce jsem se přepočítal
Zdroj: Facebook
+ Dalších 12 fotografií
ROZHOVOR
Matematik, miliardář, bojovník proti korupci a obdivovatel krásných žen. Takovou stručnou vizitku nosí podnikatel Karel Janeček (46). Zeptali jsme se ho, jakou roli pro něj hraje matematika v každodenním životě. Zda má pocit, že v Česku se dá bojovat proti korupci. A také jsme si povídali o jeho ženách. U své současné partnerky Lilie našel zázemí a klid. Ve vztahu s Tunisankou Mariem se ale přepočítal. Dnes říká, že její chování neodhadl správně.

Máte pocit, že jste po někom z rodiny podědil geny na matematiku?

Otec sice studoval strojírenskou vysokou školu, ale jinak se u nás v rodině nikdo matematice nevěnoval. Takže asi ne.

Zajímala vás čísla ještě předtím, než jste začal chodit do školy?

Ano, zajímala mě od malička. Jiné koníčky jsem ani moc neměl, už tehdy jsem věděl, že se budu chtít matematice věnovat.

Nenudil jste se ve škole?

Nudil. Ale měl jsem štěstí, že jsme na druhém stupni ZŠ měli učitelku, která byla prozíravá a měla styl typu Montessori vzdělávání, takže mě a ještě jednomu spolužákovi dávala těžší příklady. Samozřejmě jsem se účastnil i různých matematických olympiád a soutěží.

Čím vás matematika a vše kolem čísel tolik nadchlo?

Není to jenom o číslech. Matematika mě nadchla hlavně v tom, že je správná, spravedlivá a že je fér. Tam neexistuje špatné řešení, buď je něco správně, anebo ne. Ale dnes to mám s matematikou ještě trošku jinak. Vnímám ji jako neměnnou kostru našeho vesmíru a vlastně všechno okolo, tedy emoce, intuice jsou jako listy a květy, které naši realitu rozvíjí. Všechno ostatní můžeme vlastní vůlí měnit a to, co vytváříme kolem té kostry, se mi na tom strašně líbí.

A co další koníčky?

Měl jsem sport a samozřejmě počítače. Mimochodem sport je pro mě největším koníčkem dodnes. Dělám sportovní gymnastiku a miluji skákání padákem a další adrenalinové sporty.

Co vás na matematice přitahuje nejvíce?

V matematice je schovaná krása. Miluji "poezii v matematice", jak můj postoj perfektně vystihl jeden komentátor.

Pomáhá vám matematika v denním životě?

Samozřejmě ano. Můj úspěch je spojený s matematikou a s tím, že jsem se naučil logicky a racionálně myslet. Klíčová věc je umět aplikovat teoretickou matematiku do praxe, a to bylo vlastně jádro mého úspěchu. V posledních letech stále lépe umím propojit racionální myšlení s intuicí a emocemi a to je velká synergie, která je velmi důležitá.

Jste známý miliardář, pomohla vám k úspěchu matematika?

Samozřejmě i můj finanční úspěch je spojen s matematikou. Byla to právě ta schopnost aplikovat teoretickou matematiku v praxi a ještě jednou zopakuji, co jsem už říkal, protože si myslím, že je to velmi důležité pro každého člověka. Umění propojit racionální myšlení s intuicí je ta největší harmonie.

Pak přišel první velký úspěch...

Když jsem napsal svůj první počítačový program. Byl to software na Monte-Carlo simulace hry Black Jack, nazval jsem ho Statistical Blackjack Analyzer. Po jeho napsání jsem zjistil, že je 9x rychlejší než tehdy druhý nejrychlejší program na světě. To bylo v roce 1995, kdy počítače byly pomalé a počítačový čas drahý. Uvědomil jsem si, že bych ho mohl prodávat a to jsem pak mnoho let dělal.

Karel Janeček je spokojeným otcem.

Karel Janeček

Karel Janeček (46) je český matematik, vizionář a autor volebního systému D21 (Janečkova metoda). Přednášel finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Založil společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Je zakladatelem Nadačního fondu proti korupci a také Nadační fondu Neuron, Nadačního fondu pomoci a Nadace Karla Janečka. Je zakladatelem Institutu H21. Ze dvou manželství má tři děti, se svou současnou partnerkou Lilií vychovává dceru Isabelu.

Více o tématu

Mají pro vás čísla i nějaký duchovní význam?

Čísla pro mě mají i filosofický význam. K tomu jsem došel před dvanácti lety, kdy jsem si uvědomil, že věci se nedějí čistě náhodně a kompletně jsem zbortil své dosavadní životní paradigma a začal stavět nové. Později jsem začal aplikovat důsledky nové filozofie do praxe. Předtím jsem se řídil jen racionálním myšlením. Až spojením racia a intuice člověk dosáhne velké synergie. Dnes vidím i významy, které jsem dřív neviděl a hlavně vidím to, co představují. Tuto úvahu lze aplikovat i na význam jednotlivých čísel, co symbolizují atd.

Založil jste vlastní nadaci. Máte pocit, že věda má u nás málo prostoru?

Já myslím, že věda a vzdělání by měly být naprosté priority společnosti. A zvláště to vzdělání u nás není dostatečně kvalitní. Já osobně ho považuji za jednu z klíčových lidských hodnot. Proto jsem založil svůj první Nadační fond právě na podporu vědy a výzkumu. Dnes těch nadací mám několik.

Jak vnímáte české vědce v celosvětovém měřítku?

Já bych řekl, že z hlediska vědy na tom nejsme vůbec špatně, protože Češi jsou velmi chytří. Bohužel ale věda je jedna z oblastí, která se po revoluci nezlepšila. Naopak si myslím, že spíše upadá a vysoké školy v celosvětovém měřítku spíše ztrácejí. Jedním z důvodů může být to, že za komunismu se lidé ke studiu matematiky hlásili i z toho důvodu, že chtěli mít svobodu, protože tento obor nebyl pro tehdejší režim nějak zajímavý. Ale když máme svobodu, tak hodně lidí, kteří by za minulého režimu dělali matematiku, dělá byznys. Aspoň takhle to vnímám já.

Jste známým bojovníkem proti korupci, dokonce jste založil Nadační fond proti korupci. Změnilo se něco?

Já bych řekl, že ano. Určitě jsme jako nadace pomohli tomu, aby si společnost uvědomila, že korupce je špatná. Ale jde i o to, aby se zlepšil soudní systém. Sankce za korupční jednání jsou sice vysoké, ale je stále těžké ty lidi kvůli korupčnímu jednání usvědčit a odsoudit.

Máte čtyři děti. Dvě jsou ještě hodně malé. Projevil se u starších dcer nějaký talent, podědily něco po vás?

Ta mladší ano. Jde na podzim studovat do Anglie na boarding school, což je ve čtrnácti letech myslím hodně odvážné. A ta starší, tak ta se vydala uměleckým směrem.

Jak trávíte volný den? Co je pro vás skutečným relaxem?

Já jsem vlastně vytížený pracovně a zároveň sportovně. Trénuji intenzivně 3x týdně sportovní gymnastiku, ale je fakt, že je to pro mě koníček, u kterého si odpočinu. Pak samozřejmě také velmi rád trávím čas se svou rodinou.

Přejete si, aby děti šly ve vašich stopách?

Dětem nechám volnou ruku. Chci, ať se rozhodnou o své budoucnosti samy. Důležité je je podporovat a dát jim tu možnost, aby se mohly svobodně rozhodnout a našly si to svoje. Já je jako rodič mohu podpořit v tom, co si vybraly a dopřát jim adekvátní podmínky, jako je třeba studium atd.

O vašem vztahu s partnerkou Liliou a stále ještě manželkou Mariem koluje spousta spekulací... Jak na rodinnou situaci nahlížíte dnes?

Já nemám problém to otevřeně vysvětlit. Problémy ve vztahu s Mariem začaly již půl roku po narození malého Yanise (jaro 2016) a již od jara roku 2017 jsme nebydleli spolu. Ona se odstěhovala do Paříže. Lilii jsem pozval na první osobní schůzku v květnu téhož roku. Takže to rozhodně není tak, že by ona způsobila rozpad našeho vztahu. Mariem se do Paříže odstěhovala už v březnu. S tím jsem souhlasil, i když jsem odloučení od syna těžce nesl. Už jsem ho nemohl vídat tak často, jak bych chtěl, byť jsem za ním pravidelně létal. Je pravda, že jsem to tehdy ještě úplně nevzdal a chtěl jsem najít řešení, jak náš vztah v nějaké formě zachovat, primárně kvůli synovi.

Když jsem poznal Lilii, velmi rychle jsem se rozhodl pro rozvod, ale přišlo nečekané. Jakmile Mariem pochopila, že to s Lilií myslím vážně, udělala zajímavý tah - začala víc jezdit do Prahy, strašně se snažit a přišla s tím, že nemá problém s modelem dvou rodin a dokonce i nabízela model soužití ve třech. Já byl ohromen. Třeba to soužití pro Lilii, která připouštěla tak maximálně dva striktně oddělené vztahy, nikdy nepřipadalo v úvahu. Já jsem najednou měl dojem, že Mariem je ta tolerantní a narozdíl od Lilie mi chce dopřát můj velký sen. Dnes vím, že to z její strany rozhodně nebylo upřímné.

Do toho přišlo to těhotenství. Zamlčela mi, že vysadila antikoncepci a jakmile se dozvěděla o Liliině těhotenství, začala tvrdit, že i ona je těhotná. Až za nějaký čas potom skutečně otěhotněla. Začalo to nejstrašnější období vydírání a intrik. Chtěla mě zároveň přesvědčit, že Lilia je pro mě zlo. Posléze jsem na jaře 2018 zjistil, že to celé byla klamavá hra. Logicky jsem odešel a zažádal o rozvod. Následující rok jsem se velmi snažil o harmonický rozvod, vycházel jsem jí vstříc, ale začala dělat strašné problémy.

Dlouho jsem neprobíral svůj odchod ani život s Lilií v médiích. Vypracovali jsme dohodu, která byla vůči ní, troufnu si říct, velice štědrá, ale na poslední chvíli ji odmítla a odkrylo se, jak využila toho času, aby na mě začala soudně útočit. Situace je teď šílená, podala na mě žaloby, snaží se obejít předmanželskou dohodu, schovává přede mnou syna, nemohu se s ním vídat a to mě strašně trápí. Vše budeme řešit na podzim před soudem. Moc se těším, až syna budu moct vídat zase pravidelně, momentálně ani nevím, kde je.

Co se týče mého vztahu s Lilií, mám ji moc rád a cítím se po jejím boku opravdu šťastný. U Lilie mám zázemí a klid, užíváme si společné chvíle s naší dcerou Isabelkou i jejím synem. Vím, že když přijdu po celém dni z práce, že nejdu jen do svého bytu, ale domů. Mnoho věcí je s Lilií jinak. Užívám si s ní chvíle normální rodiny, to jsem dlouhá léta nezažil. Dělá mi zázemí a dává mi inspiraci, které v životě potřebuji. Velmi si cením toho, že vnímáme život podobně, podporujeme se. Chceme se společně věnovat projektům, které mění společnost. Jsme vděčni za možnosti, které máme.

Záhada vyhřezlého oka šéfredaktora eXtra.cz: Karen Mchitarjan promluvil o svém martyriu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy