Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Český matematik, miliardář a politický vizionář Karel Janeček se narodil 26. července 1973 v Plzni. V roce 2020 se zapojil do reality show TV Prima Milionář mezi námi. Chtěl kandidovat na prezidenta, nebyl však registrován mezi kandidáty, neboť po přepočítání hlasů jich neměl dostatečný počet.

První větší peníze vydělal díky programu Statistical Blackjack Analyzer (SBA), který byl určitě pro simulaci Black Jacku pro Monte Carlo. Měl být až devět krát rychlejší než než druhý nejrychlejší program v té době.

Získal titul MBA na Bradley University v americkém městě Peoria. V roce 1997 pak absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy (MFF UK) v Praze Vystudoval obor teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky. V roce 2004 získal titul Ph. D. na Carnegie Mellon University v americkém Pittsburghu (obor Mathematical Finance).

Poté působil dva roky jako vědecký pracovník na Rakouské akademii věd. V letech 2007 až 2013 přednášel na MFF UK v Praze. Stal se také členem vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické.

Vydal několik publikací, těmi nejcitovanějšími jsou:

  • Optimal investment with high-watermark performance fee
  • Futures trading with transaction costs
  • Asymptotic analysis for optimal investment and consumption with transaction costs

Od roku 2000 obchoduje na derivátové burze. Je spoluvlastníkem společnosti RSJ, která dosáhla významného postavení na trhu. Za úspěchem stojí neustálé zdokonalování systému algoritmů pro obchodování na burze.

Jeho dlouhodobým cílem je podpora vědy. Za tímto účelem založil v roce 2010 Nadační fond Karla Janečka. Tento fond uděluje granty na různé vědecké projekty v oborech jako fyzika, chemie, matematika, společenské vědy a medicína. Od roku 2013 nese název Nadační fond Neuron na podporu vědy.

Není to jediný fond, za jehož vznikem Janeček stojí. V roce 2011 založil Nadační fond proti korupci (společně s Janem Krausem a Stanislavem Bernardem). Cílem je podporovat projekty, které odhalují korupci ve veřejné správě. Později založil ještě Nadační fond pomoci, který od roku 2012 podává pomocnou ruku obětem podvodů, agrese a iracionální byrokracie.

Milionář mezi námi

V roce 2020 Karel Janeček na týden naprosto změnil svůj život a zapojil se do reality show TV Prima Milionář mezi námi Na sedm dní opustil svou rodinu a vydal se pomáhat dobrovolníkům z Plzně. Bydlel na ubytovně a musel si vystačit s částkou, která odpovídá životnímu minimu. Pomáhal lidem bez domova, tělesně postiženým i sociálně znevýhodněným dětem.

O své účasti v reality show řekl: "Nejprve jsem si říkal, že týden je moc dlouhá doba, že to nemůžu dát, ale pak to ve mně začalo hlodat. Uvědomil jsem si, že tím můžu něco sdělit, bral jsem to jako osobní zodpovědnost, i když jsem tušil, že budu muset dělat bůhvíco, a možná ne všechno mě bude bavit. Byla to výzva!"

Osobní život

Věnuje se sportovní gymnastice a parašutismu (v roce 2011 za dva a půl dne absolvoval v Chorvatsku 28 seskoků z letadla z výšky 4 kilometrů.

Jeho milenkou byla bývalá modelka a lékárnici Jana Doleželová vítězka Miss České republiky 2004.

Se svou první manželkou Michaelou má dvě dcery, Viktorii (2004) a Amálii (2005).

V roce 2015 si vzal za ženu Mariem Mhadhbi narodil se jim syn Karel Yanis Nur. Manželství se rozpadlo v lednu 2017 a Mariem s Yanisem se přestěhovali do Francie.

V roce 2017 uzavřel buddhistický sňatek s Lilií Khousnoutdinovou V květnu 2018 se jim narodila dcera Isabela.

Rozvod s Mariem Mhadhbi

V té době přestala Mariem s Janečkem definitivně vycházet. Janeček o ní prohlásil, že si sňatek s ním vyžádala a vzal si ji jenom proto, že mu vyhrožovala, že půjde na potrat

Mariem na něj v Paříži podala dvě trestní oznámení V prvním ho obvinila z domácího násilí, ve druhém z únosu jejich syna Yanise.

První část rozvodové bitvy miliardář Karel Janeček na podzim 2019 vyhrál. Mariem Mhadhbi po něm požadovala milion korun měsíčně, francouzský soud ale na její finanční požadavky nepřistoupil.

Soud rozhodl, že Janeček může vídat svého syna Yanise. Soud totiž zamítl nařčení, že by bral drogy a výchovu Yanise nezvládal Janeček se tak viděl s Yanisem po osmi měsících v Praze Francouzské soudy uznaly, že žádost o rozvod byla poprvé podána v České republice, rozvod samotný budou tedy řešit české soudy.

Rozvod Karla Janečka a Mariem Mhadbi proběhl oficiálně 28. května 2020 Janeček, pro kterého mají čísla zásadní význam, uvedl, že je to datum narození dcery, kterou má partnerkou Lilií Khousnoutdinovou. Informaci o jejich rozvodu přinesl jako první web eXtra.cz. Janeček a Mhadbi nebyli u soudu fyzicky přítomni, rozvod vyřídili jejich advokáti. Svatba s Lilií Khousnoutdinovou by se měla uskutečnit v roce 2021.

Články