Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jak skutečně na tom s koronavirem jsme, se dozvíme až teď po volbách, říká parazitolog Flegr

Jak skutečně na tom s koronavirem jsme, se dozvíme až teď po volbách, říká parazitolog Flegr
Zdroj: Facebook
Koronavirus
Parazitolog Jaroslav Flegr patří ke skupině lidí, kteří vidí současnou koronavirovou situaci velice skepticky. Už před dvěma týdny v rozhovoru pro eXtra.cz varoval, že čísla nakažených se nyní budou šplhat přes 10 tisíc za den. To se zatím nestalo, byť Česko i tak zaznamenává rekordní přírůstky. Za úterý naskočilo rekordních 4457 případů. Evoluční biolog Flegr také naznačil, že vláda před volbami mohla tajit skutečná čísla.

V úterý v České republice přibylo 4457 lidí nakažených koronavirem, což je černý rekord. Pořád je to ale číslo, které je za hrozivými prognózami parazitologa Jaroslava Flegra. Evoluční biolog před několika týdny očekával denně desetitisícové přírůstky a kolaps zdravotnictví. K tomu zatím nedošlo.

Rekordní covidové úterý

Česko má za sebou bohužel další hrozivý rekord. Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku v úterý vyskočil na 4 457. Předchozí rekord z pátku byl překonán o téměř 700 případů. Od březnového začátku epidemie se už v zemi potvrdilo přes 90 tisíc případů nákazy. V úterý také přibylo dalších 13 úmrtí lidí nakažených koronavirem na celkových 794. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Více o tématu

Jaroslav Flegr si ale není jistý, zda vůbec někdo zná přesná čísla. "V první řadě nikdo v současnosti nezná počty nakažených, protože už 3 týdny jsou zastropovány počty testů," naráží Flegr na omezený počet testů za den. Navíc podle něj mají příslušné počty hospitalizovaných zpoždění asi 10 dnů, tudíž současná čísla pacientů úplně neodpovídají množství nakažených.

"Jak na tom skutečně jsme, se asi dozvíme až teď po volbách. Ale podle toho, že Babiš musel připustit nouzový stav, a podle toho, co chystá Prymula, to asi nebude nic optimistického," uvedl pro eXtra.cz. Známý parazitolog tak naznačil, že si myslí, že vláda mohla zatajovat skutečné počty nakažených covidem-19, aby jí to před volbami do krajů a Senátu neuškodilo.

Evoluční biolog ale zároveň uznal, že za nižšími čísly, než byly jeho předpoklady, stojí i opatrnost lidí. Ti se podle něj začali v reakci na rekordní přírůstky nakažených chovat zodpovědněji. "Vliv mohou mít i nějaká opatření, která se přece jenom zavedla, byť jsou nedostatečná. Takže se mohl nárůst počtu infikovaných trochu zpomalit. Ale jak říkám - před volbami jsem nevěřil žádným číslům," dodal Flegr.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy