Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Volby do zastupitelstev 13 krajů v Česku proběhly ve dnech 2. a 3. října 2020. Současně s nimi se v jedné třetině volebních obvodů uskutečnilo první kolo voleb do Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu pak proběhne 9. a 10. října 2020. Krajské volby se konají každé 4 roky. Volí se krajští zastupitelé ve 13 krajích mimo hlavní město Prahu. Ke krajským volbám šli v roce 2020 voliči již po šesté.

Druhé kolo voleb do Senátu

Volební místnosti jsou otevřeny v pátek 9. října 2020 a v sobotu 10. října 2020. Vítězem voleb se stali Starostové, vládní strany naopak oslabily.

Výsledky senátních voleb:

  • STAN 10 křesel
  • ODS 5 křesel
  • KDU-ČSL 3 křesla
  • SEN 21 2 křesla
  • TOP 09 2 křesla
  • ANO 1 křeslo
  • SLK 1 křeslo
  • HDK 1 křeslo
  • Piráti 1 křeslo
  • Svobodní 1 křeslo

Výsledky krajských voleb 2020

V roce 2020 přilákaly krajské volby 37,9 % oprávněných voličů. Jedná se o vyšší účast, než u stejného typu voleb v letech 2016 a 2012. V roce 2016 přišlo volit 34,6 % voličů.

Po sečtení všech platných hlasů se ukázalo, že v deseti ze 13 krajů vyhrálo hnutí ANO. Navzdory vítězství vládního hnutí Andreje Babiše však ve velkém počtu krajů vznikají koalice bez hnutí ANO.

Z vítězství ve Středočeském kraji se radovali Starostové a nezávislí, kteří se krátce po volbách dohodli na koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj. Na postu hejtmanky nahrají Jaroslavu Jermanovou Petra Pecková

V Libereckém kraji obhájili vítězství Starostové pro Liberecký kraj. Královéhradeckém kraji zvítězila koalice ODS, STAN a Východočeši.

Krajské volby 2020

Do krajských zastupitelstev kandidovalo bezmála 10 tisíc lidí. Téměř tři čtvrtiny kandidátů byli muži. Průměrný věk kandidátů byl 48 let. Celkem zaregistrovalo ve všech krajích 85 subjektů 215 kandidátních listin.

Volby ovlivnila pandemie koronaviru V souvislosti s ní schválil Parlament ČR zákon o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020. Zákon mj. upravuje speciální možnosti pro hlasování osobám s nařízenou izolací/karanténou z důvodu nemoci covid-19 Tito lidé totiž nemohou volit v klasických volebních místnostech, ale jen některým ze způsobů podle tohoto speciálního zákona.

Jak volit v karanténě?

Osoby s nařízenou individuální karanténou nebo izolací z důvodu covid-19 mohli volit z auta na stanovišti (drive-in) v okrese, kde mají trvalý pobyt. Volby tímto způsobem probíhaly ve středu 30. září 2020 v čase od 7:00 do 15:00, případně budou probíhat 7. října 2020 od 7:00 do 15:00 (pro 2. kolo voleb do Senátu). Adresu stanoviště bylo možné nalézt na webových stránkách příslušného kraje. Možnost volit z auta využilo 3672 voličů v karanténě nebo izolaci kvůli covidu. Největší zájem byl ve Středočeském kraji.

Hlasovat bylo možno také do zvláštní přenosné volební schránky. Případně bylo možné hlasovat v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo z důvodu nákazy covid-19 uzavřeno. Zde byla speciální komise pro hlasování Takto hlasovat bylo možné od čtvrtka volebního týdne od 7 hodin do pátku volebního týdne do 18 hodin.

Podrobný návod, jak volit v karanténě, naleznete zde

Jak volit?

Během voleb je nutné dodržovat obecná hygienická opatření. Mít zakrytá ústa a nos (Roušku lze sundat pouze na vyzvání volební komise z důvodu ztotožnění.) Lidé musí dodržovat rozestupy a při vstupu do volební místnosti použít dezinfekci na ruce.

Ve vyznačeném prostoru vloží volič do úřední obálky hlasovací lístek strany, kterou chce volit. Volič může udělit až 4 preferenční hlasy. Ty se udělují zakroužkováním pořadového čísla příslušného kandidáta

Články