Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus finále MasterChef 2020 Svatba na první pohled

Do voleb vláda koronavirus zlehčovala, teď jsme v kritické situaci, zlobí se prezident lékařské komory Kubek

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Koronavirus
Ačkoliv Česko vyhrálo svůj jarní boj s koronavirem, ten podzimní zatím zásadně prohrává. Politici a odborníci často říkají, že velký podíl na tom má fakt, že přibližně čtvrtina Čechů nedodržuje státem nařízená opatření a není tak opatrná. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubka nicméně vidí hlavní problém někde jinde. S opatřeními se podle něj mělo začít už od září. Jak ale Kubka říká, vláda situaci krutě podcenila, když před volbami nechtěla naštvat voliče přísnými nařízeními.

V České republice rekordně roste počet nakažených. Navíc se začínají rapidně naplňovat nemocnice s pacienty, kteří se léčí koronavirem. I proto na začátku října vystřídal Adama Vojtěcha na postu ministra zdravotnictví Roman Prymula. Podle hlavy ČLK Milana Kubka to ale bylo pozdě.

Vláda lakovala situaci na růžovo

Varování lékařů: Zákeřný virus paralyzuje ČR, chraňte se!

Pozorně čtěte tuto výzvu českých lékařů. Covid-19 nesmí nikdo podceňovat. Čas na legraci vypršel, ČR bojuje se smrtícím virem. Česká lékařská komora pro všechny občany připravila zcela zásadní prohlášení:

Nepodceňujte nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než chřipka a ukazuje se, že zanechává trvalé poškození zdraví i u mladých jedinců.

Roste počet nakažených osob i pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, a to včetně intenzivní péče. VÝRAZNĚ SE ZVYŠUJE POČET MRTVÝCH.

Dramaticky roste počet nakažených lékařů. Nemocnice se dostávají na kritickou linii. Máme tu situaci, kterou známe z jarních měsíců z Itálie a Španělska.

Respektujte pravidlo tří R: ČISTÉ RUCE, NASAZENÉ ROUŠKY a ROZESTUPY. Je tu ještě jedno R – používejte svůj ROZUM. To, že něco není zakázáno, ještě neznamená, že to musíme nyní dělat.

Nepropadejte panice, pokud jste nemocní, nebojte se zajít k lékaři, abyste něco nezanedbali. Při dodržování protiepidemických opatření jsou nemocnice i ambulance soukromých lékařů bezpečným místem.

NEVĚŘTE TĚM, KTEŘÍ SITUACI ZLEHČUJÍ A PODCEŇUJÍ.

Více o tématu

„Myslím, že k jmenování Prymuly a zavedení přísnějších opatření jsme měli přistoupit dřív, ideálně na začátku září, kdy se děti vracely do škol,“ řekl Kubek pro eXtra.cz. Lékař má také jasno, proč vláda nepřistoupila k přísnějším nařízením. „Bohužel se tehdy rozhodla situaci ignorovat a doufala, že to nějak vydrží, patrně do senátních a krajských voleb,“ myslí si Kubek a naznačil tak, že vláda nechtěla rozhněvat své voliče.

Vládnoucí politici v čele s premiérem Andrejem Babišem (66) tak podle Kubka před volbami lakovali situaci na růžovo a říkali lidem, že je Česko v boji s koronavirem nejlepší na světě. „V současnosti jsme na tom úplně nejhůř v celé Evropě, co se týká nárůstu nakžených. Patří nám i jedna z prvních příček na celém světě v množství úmrtí na počet obyvatel. Ta situace je kriticky vážná a přísnější opatření měla přijít mnohem dřív,“ zlobí se prezident ČLK.

Lidé koronavirus podceňují

Jaro přitom Česká republika opravdu zvládla na jedničku, za což mohla drastická opatření a především lockdown. Zdravotnictví díky tomu bylo ušetřeno náporu pacientů s koronavirem, byť se potýkalo s nedostatkem materiálů i s neznámým nepřítelem. Velké části veřejnosti se ale omezení pohybu nelíbilo, navíc lidé začali pochybovat o koronaviru, jelikož denní přírůstky se pohybovaly v rozmezí pár stovek.

„Je potřeba si uvědomit, že na začátku dubna jsem měli nejvyšší čísla kolem 300 osob. Teď atakujeme hranici 10 tisíc nakažených za den a já se obávám, že tenhle týden tento milník padne. Jsme v úplně jiné situaci, což si musí veřejnost uvědomit a začít se podle toho chovat,“ apeluje lékař.

Související články

Další články