Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Lékaři naléhají na české zdravotníky v zahraničí: Prosíme, vraťte se, bez vás to nezvládneme

Lékaři naléhají na české zdravotníky v zahraničí: Prosíme, vraťte se, bez vás to nezvládneme
Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Česko stojí na prahu katastrofy, kterou se snaží odvrátit všemi možnými způsoby. Koronavirová situace začíná být neúnosná a nejvíce to pociťuje zdravotnický systém, kterému neúprosně hrozí kolaps. V České republice totiž nepřibývá jen pacientů s covidem z řad veřejnosti, ale i zdravotníků. Už nyní je nakažených přes 5500 lékařů, sester a dalších pracovníků nemocnic. Česká lékařská komora (ČLK) se tak obrátila se zoufalou prosbou o pomoc na české zdravotníky v zahraničí a prosí je, aby se alespoň na čas vrátili na pomoc své vlasti.

Téměř každým dnem přibývá v Česku nový rekord v počtu nakažených. Jen za středu jich bylo 9544 a včera leželo v nemocnicích s covidem-19 přes 2 700 pacientů, přičemž 520 z nich bylo ve vážném stavu. Jen pro porovnání. Před týdnem leželo v nemocnicích s koronavirem 1 560 nemocných a ve vážném stavu jich bylo 350.

"Situace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České lékařské komory tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se, pokud to jejich pracovní a rodinná situace dovolí, alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích," bije na poplach prezident ČLK Milan Kubek.

Počet nakažených zdravotníků prudce roste

V současnosti je totiž Česko v přepočtu na počet obyvatel evropskou zemí s nejrychlejším nárůstem počtu nových případů.

Varování lékařů: Zákeřný virus paralyzuje ČR, chraňte se!

Pozorně čtěte tuto výzvu českých lékařů. Covid-19 nesmí nikdo podceňovat. Čas na legraci vypršel, ČR bojuje se smrtícím virem. Česká lékařská komora pro všechny občany připravila zcela zásadní prohlášení:

Nepodceňujte nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než chřipka a ukazuje se, že zanechává trvalé poškození zdraví i u mladých jedinců.

Roste počet nakažených osob i pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, a to včetně intenzivní péče. VÝRAZNĚ SE ZVYŠUJE POČET MRTVÝCH.

Dramaticky roste počet nakažených lékařů. Nemocnice se dostávají na kritickou linii. Máme tu situaci, kterou známe z jarních měsíců z Itálie a Španělska.

Respektujte pravidlo tří R: ČISTÉ RUCE, NASAZENÉ ROUŠKY a ROZESTUPY. Je tu ještě jedno R - používejte svůj ROZUM. To, že něco není zakázáno, ještě neznamená, že to musíme nyní dělat.

Nepropadejte panice, pokud jste nemocní, nebojte se zajít k lékaři, abyste něco nezanedbali. Při dodržování protiepidemických opatření jsou nemocnice i ambulance soukromých lékařů bezpečným místem.

NEVĚŘTE TĚM, KTEŘÍ SITUACI ZLEHČUJÍ A PODCEŇUJÍ.

Více o tématu

Zároveň Česká republika obsadila i jednu z prvních příček v počtu umírajících. Každých deset dní se přibližně zdvojnásobí počet aktuálně nemocných, každých deset dní se zdvojnásobí počet hospitalizovaných, včetně těch ve velmi vážném stavu. Během deseti dnů se zdvojnásobuje bohužel i počet zemřelých a Česko se tak ocitá v naprosto zoufalé situaci, kdy reálně hrozí italský scénář.

Problém je, že už nyní je podle Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) jasné, že se naplní kapacity nemocnic vyhrazené pro nakažené koronavirem. Podle ÚZIS je v současnosti reprodukční číslo asi 1,53. Pokud by se ho nepodařilo snížit, pak by denně přibývalo více než 460 hospitalizovaných s covidem, celkem by jich na konci měsíce bylo 10.700. Z toho zhruba 2200 pacientů by potřebovalo intenzivní péči. Nomocnice přitom mají vyhrazeno na boj s koronavirem jen 10 tisíc lůžek.

Větším nebezpečím než chybějící nemocniční lůžka, se stává nedostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester. "Během deseti dnů se zdvojnásobil počet nemocných lékařů i zdravotních sester. Pokud je dnes nemocných zdravotníků 5 500, za deset dní jich bude 11 000, za dvacet dní možná 22 000 a za měsíc by jich mohlo být 44 000. A to by byla katastrofa, které se musíme snažit zabránit doslova za každou cenu," varuje Kubek. O pacienty by se tak neměl kdo starat, navíc lékaři už nyní jedou na hraně vyčerpání.

Chybí anesteziologové i sestry

V Česku tak jde opravdu do tuhého a nejhoršího scénáře se obávají i lékaři. Uchylují se tak k posledním zoufalým krokům, které by jim mohly alespoň trochu pomoct. "Tímto se obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se, pokud to jejich pracovní a rodinná situace dovolí, alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích," prosí své kolegy v zahraničí Kubek.

Podle něj je nejnaléhavější potřeba anesteziologů a lékařů kvalifikovaných pro poskytování intenzivní péče. Koubkova výzva je ale výstřelem do tmy, protože neví, ke kolika kolegům se tato prosba dostane. "Proto si dovoluji požádat každého z vás, abyste o této výzvě a prosbě informovali své kamarády, kteří pracují v zahraničí a mohli by nám pomoci. Nemocnice jistě uvítají i pomoc od kvalifikovaných zdravotních sester," naléhá na veřejnost prezident ČLK, což svědčí o tom, že Česko čeká mimořádně náročná zkouška.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy