Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Za neděli přibylo rekordních 7301 nakažených. Premiér Babiš už doufá jen v zázrak

Za neděli přibylo rekordních 7301 nakažených. Premiér Babiš už doufá jen v zázrak
Zdroj:
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Přírůstek nových potvrzených případů koronaviru v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc. Laboratoře jich odhalily 7301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158.515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 2201 lidí, téměř třetina z toho připadá na uplynulý týden. Od středy do soboty byl denní počet obětí vždy vyšší než sto, ve středu s koronavirem zemřelo 121 lidí, což je dosud nejvíce. Na neděli zatím připadá 71 obětí. Za celý minulý týden bylo v zemi 694 úmrtí s covidem. Tyto údaje se ale mohou zpětně měnit a je pravděpodobné, že nakonec bude průměr v minulém týdnu vyšší než sto obětí denně.

Nemocnice dosáhly poloviny kapacit

Celkem se dosud v Česku koronavirem nakazilo 258.097 lidí, vyléčilo se jich zatím 97.381. V nemocnicích ale k sobotě bylo 5345 lidí, o polovinu víc než před týdnem. Pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než třetinu, je jich 800.

Rekordní byl v uplynulých sedmi dnech také celkový nárůst pozitivních případů v zemi. Laboratoře jich odhalily více než 84.000. Více se rovněž testuje. Ve všedních dnech se počet testů pohyboval okolo 45.000, v sobotu klesl zhruba na 36.2000. Pozitivních byla zhruba třetina. Nedělní bilanci testů ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.

Opatření se mohou zpřísnit v úterý

„Naše čísla jsou katastrofální a ta opatření, která jsme přijali na vládě, zatím nefungují. A musel by se asi stát zázrak, aby zafungovala,“ řekl v neděli ve svém videoprojevu premiér Andrej Babiš (66). Ve svém příspěvku hlavně apeloval na veřejnost, aby dodržovala neřízená opatření. „Příští týden bude klíčový. A pokud se nestane zázrak, nám nic jiného nezbude, jenom ta opatření ještě přitvrdit. Bohužel," varoval Babiš.

Stejného názoru je i ministr zdravotnictví Roman Prymula, který se obává, že ke zpřísnění opatření dojde velmi brzy. „Pokud nedojde k poklesu v úterý, je namístě zpřísnění opatření,” řekl Prymula v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Česko na semaforu zčervenalo

Nejvíc nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1097 případů na 100.000 obyvatel. Následuje Vsetínsko s 1053 a Královéhradecko se zhruba 1037 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Nejlépe je na tom Chebsko s 307 případy na 100.000 obyvatel. V žádném jiném regionu České republiky tento ukazatel neklesl pod 400.

V takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví, který ukazuje riziko nákazy v Česku, je celá země už červená, v nejvyšším třetím stupni rizika. Znamená to komunitní šíření nákazy, tedy že se hygienikům nedaří nalézat její zdroje. Premiér Babiš v neděli uvedl, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy