Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Česko má kritické množství nakažených zdravotníků. Šéf lékařské komory se bojí kolapsu

Česko má kritické množství nakažených zdravotníků. Šéf lékařské komory se bojí kolapsu
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Zdravotníků, kteří jsou aktuálně pozitivně testovaní na onemocnění covid-19, je více než 13 000. Českému rozhlasu-Radiožurnálu to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Nakažených je podle něj 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků. Oproti minulému týdnu se jedná o dvojnásobek. Kubek přitom v rozhovoru pro eXtra.cz varoval, že pokud se počet nakažených zdravotníků dostane přes 40 tisíc, zkolabuje systém.

Počty nakažených zdravotníků v posledních dnech rychle rostou, podle Kubka onemocní asi tisíc denně. Na začátku října bylo podle dat ČLK nakažených téměř 600 lékařů, asi 1000 sester a 900 ostatních zdravotníků. Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku 50 000 lékařů a přes 117 000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

Podle odborníků je právě nedostatek odborného personálu spolu s nedostatkem lůžek pro péči o nakažené s vážným průběhem nemoci covid-19 největším rizikem současného velkého nárůstu pozitivně testovaných. "Karantény už nepočítáme, protože zdravotníci v karanténě chodí normálně běžně do práce, to už je delší dobu. Onemocní nám asi tisíc zdravotníků každý den," řekl Kubek.

Hrozí kolaps zdravotnictví

Šéf lékařské komory přitom ještě před dvěma týdny v rozhovoru pro eXtra.cz říkal, že se počty nakažených zdravotníků každých deset dní zdvojnásobují. Realita ale předčila jeho očekávání. Před necelým týdnem totiž bylo nakaženo pouze 6500 zaměstnanců nemocnic. Číslo se tak zdvojnásobilo mnohem rychleji.

"Tímhle tempem bychom mohli mít za měsíc až 40 tisíc nakažených zdravotníků. V takovém případě by zdravotnický systém úplně zkolaboval. Lékaři přitom nejsou zastupitelní, jelikož jde o velice specializovaný o­bor," obával se Kubek. Současná čísla přitom ukazují, že jeho předpověď rozhodně není nereálná. Kolapsu zdravotnictví se obává i premiér Andrej Babiš. "Musíme doufat v zázrak," řekl v neděli národu Babiš (66).

Do Česka míří pomoc ze zahraničí

Kvůli zhoršené epidemické situaci v zemi a obavám z překročení kapacit zdravotnického systému vláda v minulém týdnu souhlasila s pobytem až 300 vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO v Česku po dobu 90 dnů. V nemocnicích pomáhají také medici a další studenti zdravotních škol. Ze zahraničí se na výpomoc v Česku v době epidemie koronaviru na základě Kubkovy výzvy zatím přihlásilo 25 lékařů. "Jsou to vesměs lékaři, kteří mají zkušenost s ošetřováním těžkých pacientů s covidem-19," řekl Kubek.

V Česku je nyní podle dat ministerstva zdravotnictví přes 158 000 nakažených koronavirem. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale výrazně přibývá. V nemocnicích bylo k sobotě 5345 lidí, o polovinu víc než před týdnem. Pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než třetinu, je jich 800.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy