Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Kolik lidí musí ještě zbytečně zemřít, než začneme brát epidemii vážně, ptá se šéf lékařů Kubek

Kolik lidí musí ještě zbytečně zemřít, než začneme brát epidemii vážně, ptá se šéf lékařů Kubek
Zdroj: profimedia.cz
Koronavirus
Počet nových případů s koronavirem klesá a veřejnost volá po uvolnění epidemiologických nařízení. Toho se ale děsí prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek, který je v současné situaci proti rozvolňování. Obává se totiž, že by čísla nakažených opět vzrostla. „Případná třetí vlna by byla být mnohem ničivější než ta stávající,“ upozorňuje Kubek.

Opatření která prosadil Roman Prymula dokázala zbrzdit nárůst nakažených a koronavirová situace v Česku se lepší. To kvituje i šéf lékařů Milan Kubek. "Situace se nyní stabilizovala, takže ty nejhorší scénáře se nenaplnily a doufejme, že se už nenaplní," přeje si Kubek. Zároveň ale zůstává nohama na zemi a současná čísla nepřeceňuje. Čeká nás totiž ještě kus práce a několik měsíců pozvolného poklesu nemocných. Tedy pokud budeme dodržovat vládní nařízení.

Nařízení by měla být přísnější

"Doufejme, že nedojde na nějaká urychlená a chaotická rozvolnění. Nyní se otevírají školy pro 1. a 2 třídu. Jako otec vím, jak je obtížné hlídat a učit děti doma, ale otevřít školy je v této situaci naprostá šílenost," nechápe nejnovější zprávy prezident ČLK. Podle lékaře je pět tisíc mrtvých s koronavirem varovné číslo, které stále roste a není prostor mluvit o nějakém rozvolňování.

Kubek je naopak pro zpřísnění. Poté, co byl Jan Blatný jmenován do funkce ministra zdravotnictví, ČLK jej žádala, aby navrhl přísná opatření po vzoru Izraele, kde dokázali epidemii poměrně rychle zastavit. "Pan ministr to neudělal, přestože jsme výzvu několikrát zopakovali. Vláda dala přednost pomalému přibržďování oproti rychlému zastavení, což přínáší rizika, že lidé budou stále více unavení z opatření a budou je porušovat, takže nakažených paradoxně může přibývat," obává se Kubek.

Třetí vlna by byla ničivější

Šéf lékařů také upozorňuje, že když byl Prymula ve funkci, tak stanovil jasné podmínky pro rozvolňování. Ty zahrnují méně než 1000 nových případů každý den, procento pozitivních testů pod 5 % a pokles reprodukčního čísla pod 0,8. "Nic z toho není splněno, přesto se o rozvolňování mluví a první už je za rohem v podobě otevření škol," opozorňuje Kubek, který se děsí toho, že by došlo na velké rozvolnění před Vánocemi.

"To nejhorší, co by nás mohlo potkat, je to, že by se opatření rozvolnila, lidé se před Vánocemi nahrnuli do obchodních domů a začali se hromadně navštěvovat. Takže by to dopadlo tak, že si užijeme Vánoce a v lednu budeme v katastrofální situaci," vysvětluje prezident lékařské komory.

Podle Kubka by totiž případná třetí vlna mohla být v kombinaci s očekávanou chřipkovou epidemií mnohem ničivější než ta stávající, která přinesla 5000 mrtvých. "Takže já se ptám, kolik lidí musí ještě zbytečně zemřít, než začneme brát epidemii vážně," pokládá si palčivou otázku Kubek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy